8. srpna 2007 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnaných v červenci přibylo

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA O několik tisíc se za poslední měsíc zvýšil počet lidí v České republice, kteří jsou bez práce. Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 6,4 procenta z červnových 6,3 procenta. Červencový výsledek je stejný jako v květnu a druhý nejnižší od července 2004, kdy se nezaměstnanost začala sledovat podle nové metodiky.

Ekonomové kvůli přílivu nových absolventů na trh práce mírný nárůst nezaměstnanosti očekávali. "V létě nezaměstnanost roste tradičně, neděje se nic závratného," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Důvodem je podle něj příchod absolventů škol na úřady práce. Ti dočasně preferují volné léto a hledání práce odkládají na podzim. Obvykle stoupne i počet žen bez práce, které dají přednost prázdninám s dětmi, dodal.

Počet lidí, kteří práci neměli, ale mohli do ní bezprostředně nastoupit, stoupl proti předchozímu měsíci o 7950 na 354.785 osob. Celkem úřady práce evidovaly 376.608 uchazečů o práci, což představuje meziměsíční nárůst o 5817 osob. Proti červenci minulého roku se počet nezaměstnaných snížil o 81.662 lidí. Míra nezaměstnanosti tehdy činila 7,9 procenta.

Meziměsíční nárůst počtu nezaměstnaných zaznamenalo 62 úřadů práce, na 14 místech byl vývoj opačný. Největší nárůst byl v okresech Pelhřimov (o 10,6 procenta), Chrudim a Domažlice (shodně o 7,5 procenta) a Blansko (o 7,0 procenta). Nejvyšší pokles naopak nastal v okresech Jeseník (o 4,0 procenta), Jindřichův Hradec (o 3,2 procenta), Teplice (o 2,8 procenta) a Most (o 2,0 procenta). 

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v okresech Praha-západ (1,7 procenta), Praha-východ (2,0 procenta), v hlavním městě Praha a Mladé Boleslavi (shodně 2,5 procenta). Nejvyšší naopak byla v okresech Most (17,4 procenta), Karviná (14,9 procent) a Teplice (12,7 procent). Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 32 okresů.

Míra nezaměstnanosti žen v červenci stoupla na 8,3 procenta z osmi procent v předchozím měsíci, zatímco u mužů zůstala na pěti procentech. Úřady práce registrovaly ke konci července 212.000 nezaměstnaných žen, což je 56,3 procenta z celkového počtu nezaměstnaných.

ČTK