8. června 2007 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnaných v květnu ubylo

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA Letošní absolventi budou mít při hledání práce zřejmě výhodu. Míra nezaměstnanosti nadále klesá a v květnu zaznamenala pokles o téměř půl procenta na hranici 6,4 procent, což je nejméně od července roku 2004. Jedním z důvodů je rostoucí poptávka firem.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, klesl proti
předchozímu měsíci o 19.160 na 353.604 osob. Květnová míra nezaměstnanosti
je v souladu s odhady analytiků.

Pokles počtu nezaměstnaných v květnu potvrzuje pokračující poptávku ekonomiky po pracovních silách, řekl pracujíanalytik HVB Bank Pavel Sobíšek Rozsah poklesu byl ale podle něj mírně nižší než ve stejné době před rokem, a to již druhý měsíc po sobě. Takový vývoj podle něho zřejmě souvisí s letošním brzkým nástupem sezonních prací a nemusí tedy znamenat slábnoucí tvorbu nových pracovních míst.

Teplé počasí působí na vývoj zaměstnanosti příznivě, ale hlavním důvodem jejího poklesu je hospodářský růst, souhlasil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Zaměstnavatelé mají podle něj větší problém nalézt vhodné zaměstnance a třesou se na příchod absolventů. Letošní absolventi škol, kteří začnou v následujících  měsících hledat práci, tak mají proti minulým ročníkům výhodu. Nicméně přetrvávajícím problémem je dlouhodobá nezaměstnanost, podotkl.

Úřady práce ke konci května evidovaly celkem 382.599 uchazečů o práci, což představuje meziměsíční pokles o 20.333 osob. Proti květnu minulého roku se počet nezaměstnaných snížil o 78.121 osob. Míra nezaměstnanosti činila v loňském květnu 7,9 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz