Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Neznámý investor má zájem o zadlužený Jukos

Sídlo Jukosu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Jukosu | foto: AFP

MOSKVA Den poté, co vyhlásil moskevský soud bankrot ropné společnosti Jukos, se objevil neznámý investor, který má zájem o převzetí kolosu včetně úhrady všech dluhů. Nejedná se patrně o nikoho z hlavních akcionářů.

Jukos býval největší těžební společností v Rusku, úřady od ní ale začaly vyžadovat údajné daňové nedoplatky, které se vyšplhaly do astronomických výšin. Jukos tvrdil, že má daňové záležitosti v pořádku, přesto se snažil požadavky uspokojovat a zpočátku platil.

Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům daňového úřadu ale nebyl schopen požadavky plnit donekonečna. Analytici předpokládají, že se Jukos skutečné likvidaci nevyhne a bude po
částech rozprodán. S velkou pravděpodobností si ho tak rozeberou jeho někdejší konkurenti, tedy těžební firmy v rukou státu, nebo ty, nad kterými si stát drží alespoň nepřímou kontrolu.

Předseda správní rady Jukosu Viktor Geraščenko minulý týden řekl, že vede jednání s investorem, který je připraven zaplatit za Jukos dluhy a převzít hlavního akcionáře GML. To je podnik, přes který zakladatel Jukosu Michail Chodorkovskij firmu ovládal.

"Taková jednání jsou v plném proudu," řekl dnes rozhlasové stanici Echo Moskvy likvidátor Jukosu Rebgun. "Oni na to mají právo," dodal. Likvidátor ale také řekl, že Geraščenko blíže nespecifikoval, kdo je tím tajemným investorem. Ředitel GML Tim Osborne pouze uvedl, že nemá o žádných takových jednáních informace.

Rozhodnutí zahájit likvidaci Jukosu je mezi pozorovateli vnímáno jako vyústění tříleté snahy ruských úřadů získat zpět kontrolu nad energetickým sektorem Ruska. Kritici tamních poměrů také hovoří o pomstě Kremlu za to, že se Chodorkovskij příliš angažoval v politice a otevřeně podporoval síly, které vystupovaly proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Jukos utrpěl tvrdý úder v prosinci 2004, kdy úřady kvůli údajným daňovým nedoplatkům v nucené aukci prodaly jeho hlavní těžební součást Juganskněftěgaz. Vítězem aukce se stala malá neznámá společnost, od ní se ale Juganskněftěgazi zmocnil státní ropný kolos Rosněfť. Podle pozorovatelů je to jasný důkaz, kdo za tažením proti Jukosu stál.

Rosněfť, spolu se stáním plynárenským monopolem Gazprom, je i dnes často tipován jako nový majitel hlavních součástí Jukosu, které se budou v rámci likvidace firmy rozprodávat. Rosněfť je totiž po ruské daňové službě už teď druhým největším věřitelem Jukosu.

Osborne řekl, že GML zváží každou nabídku na záchranu Jukosu, musí si ale být jistý, že nabídka je myšlena vážně a nestojí za ní nevěrohodné subjekty. "Je zde řada lidí, kteří vám předloží nabídku, která nemá reálný základ," řekl Osborne agentuře AP. Analytici tvrdí, že by každá smysluplná nabídka musí přijít od investora, který je za dobře s Kremlem.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.