Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nizozemci chtějí v arbitráži 140 milionů

Radko Martínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radko Martínek | foto: Alžběta JungrováLidovky.cz

PRAHA Nizozemská společnost Czech Venture Partners (CVP) chce po českém státu v arbitráži 140 milionů korun. Důvodem je údajná škoda 36 milionů korun, která jí vznikla při spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj.

Kauza prý souvisí s údajnou zpronevěrou peněz z fondů EU, ve které prý stát přišel až o 229 milionů korun, a kvůli které již policie stíhá deset osob.

Společnost CVP spravovala dva fondy rizikového kapitálu na rozvoj podnikání. MMR s ní kvůli údajným pochybením rozvázalo v roce 2003 smlouvu a firma nyní chce 35 milionů korun jako doplatek za své služby. Zbylou částku do 140 milionů Kč požaduje
za náhradu škody, náklady právního zastoupení a náklady řízení.

Resort po firmě původně chtěl dodat důkazy, že předkládané podklady jsou hodnověrné. Oprávněnost nároků měl rozhodnout soud. "To se nám bohužel do této chvíle nepodařilo," uvedl na tiskové konferenci ministr Radko Martínek. Stát podle něj hledal všechny možnosti, jak odvrátit nákladnou arbitráž. "Pokud nebudou všechny podklady předloženy, pak nezbude než arbitráž provést, jinou možnost nebudeme mít," dodal.

Vláda již dříve rozhodla o auditu pohledávky, který by měl být hotový v únoru. "Není možné uznat jako oprávněný žádný nárok, který není řádně doložen, a který by poškodil Českou republiku," zdůvodnil Martínek čekání na výsledky auditu.CVP podle MMR nikdy neuplatnila svůj údajný nárok na další miliony přímo proti zmíněným fondům, ale rozhodla se rovnou obrátit na rozhodčí soud a zažalovat český stát za neschopnost ochránit investici. Sama firma se k případu vyjádří v úterý na tiskové konferenci.

CVP se jako dcera nizozemské společnosti K+ Venture Partners měla v ČR starat o zhruba 430 milionů korun, které Česku darovala na podporu podnikání EU. Spolupráci s ní však ukončil bývalý náměstek pro místní rozvoj Petr Forman, který byl později zadržen kvůli podezření z podvodů s dotacemi EU.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....