19. listopadu 2014 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nizozemci se připravovali na opuštění eura. Během dluhové krize

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem v úterý přiznal, že nizozemská vláda vypracovala za dluhové krize v eurozóně plány pro případ zhroucení evropské měny euro. Plán z léta 2012 obsahoval jako krajní možnost i návrat ke guldenu jako národní měně, řekl Dijsselbloem.

„Byly zde přípravy a diskuse, na nichž se podílela i nizozemská centrální banka, o tom, co by to (kolaps eura) vyžadovalo,“ řekl ministr v rozhovoru s televizí RTL.

ČTĚTE TAKÉ

Dijsselbloem v té době členem vlády nebyl. Podle něj politici tehdy udělali dobře, když o krizovém plánu nemluvili veřejně, protože jeho přiznání by mohlo zhoršit paniku na finančních trzích, a zvýšit tak pravděpodobnost pádu eura.

Od roku 2010, kdy se Řecko propadlo do dluhové krize, která vyžadovala stamiliardy eur na jeho podporu od ostatních zemí eura, se objevovaly ve zvýšené míře spekulace o plánech některých zemí na odchod od eura a obnovení národních měn. Nejvíce se takové dohady týkaly Německa, jehož činitelé řadu návrhů na různé formy pomoci Řecku a dalším zemím odmítali.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz