Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

NKÚ: Statistický úřad porušil zákon

Český statistický úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český statistický úřad | foto: zdroj: ČSUReprofoto

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje stejně jako loni hospodaření Českého statistického úřadu. Nelíbí se mu především pochybení při zadávání veřejných zakázek. Statistický úřad totiž na veřejnou zakázku ve výši téměř padesáti milionů korun nevypsal výběrové řízení, jak to ukládá zákon.

Zjištěná pochybení statistický úřad (ČSÚ) přiznává. „Považujeme ale za nezbytné připomenout, že nezpůsobila státu ani daňovým poplatníkům žádné finanční ztráty,“ zdůraznil mluvčí předsedy Českého statistického úřadu Roman Prorok s tím, že úřad už ke zjištěným výhradám přijal potřebná opatření k nápravě všech nedostatků.

Kromě toho se ale statistický úřad dopustil také chyb v účetnictví a rovněž se provinil tím, že ve svých prostorách určených pro školení či rekreování svých pracovníků ubytovával i jiné než vlastní zaměstnance, aniž by k tomu měl příslušné povolení.

Podle předsedy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala zatím bude kontrolní úřad vyčkávat, zda opravdu statistický úřad své chyby napraví. Pokud by k nápravě nedošlo, NKÚ by předal podnět předsedovi vlády, který by se do celé věci vložil.

„V případě veřejných zakázek to ale napravit nelze, protože ty už proběhly, takže je na ČSÚ, jaké z toho vyvodí třeba personální opatření,“ uvedl Dohnal.
Personální změny ovšem Český statistický úřad nechystá. Podle Proroka totiž nejde o žádné dramatické pochybení, protože porušení pravidel nakonec podle něj přispělo k úsporám.

„Od ničivé povodně v roce 2002 do okamžiku dokončení nové budovy v pražských Strašnicích statistický úřad sídlil v několika pronajatých objektech. V zájmu maximální úspornosti jsme se proto museli co nejrychleji přestěhovat,“ vysvětlil Prorok s tím, že nebyl čas vypisovat výběrová řízení na stěhování či úklid, jinak by se to ve finále prodražilo.

Není to přitom poprvé, kdy se Český statistický úřad dostal do sporu s NKÚ kvůli způsobu hospodaření. Terčem kritiky se už loni stala zmiňovaná budova ČSÚ ve Strašnicích. Nejvyšší kontrolní úřad kritizoval stavbu nového sídla v Praze 10, kterou provedla společnost Skanska. Kontrolní úřad tehdy konstatoval, že stavba byla předražená o více než sto milionů korun.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Hledá se lék proti koronaviru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Hledá se lék proti koronaviru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Hledá se lék proti koronaviru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...