10. října 2011 13:07, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nobelova cena za ekonomii ocenila výzkum příčin a důsledků

Nobelovu cenu za ekonomii získal za rok 2011 Thomas J. Sargent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelovu cenu za ekonomii získal za rok 2011 Thomas J. Sargent. | foto: Reuters

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims za empirický výzkum přičin a důsledků v makroekonomice. Ve Stockholmu to oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Sargent a Sims vyvinuli metody ke zjištění toho, jak jsou hrubý domácí produkt a inflace ovlivněny dočasným zvýšením úrokových sazeb, nebo naopak snížením daní. Zkoumali rovněž co se stane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení, nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Laureáti ceny si příslušný diplom, medaili a šek na deset milionů švédských korun (asi 27 milionů Kč) převezmou na slavnostním předávání cen 10. prosince, ve výroční den úmrtí švédského vynálezce Alfreda Nobela. Na základě jeho odkazu jsou oceňovány osobnosti, které se zasloužily o mír, vědci a literáti.

ČTĚTE TAKÉ:

Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové. Loni se o něj podělili Američané Peter Diamond, Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides za vývoj teorie vysvětlující, jak ekonomická politika a regulace ovlivňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka Sveriges Riksbank.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!