13. října 2008 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nobelovku za ekonomii získal Krugman

Americký ekonom Krugman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ekonom Krugman. |

STOCKHOLM Nobelovu cenu za ekonomii získal letos americký ekonom a publicista Paul Krugman (55) za analýzu vzorců obchodu a umísťování ekonomických aktivit. Švédská akademie věd ocenila zejména jeho teorii příčin celosvětové urbanizace. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

"Integroval dosud oddělené výzkumné obory mezinárodního obchodu a hospodářské geografie," uvedl o něm výbor. Krugman je profesorem ekonomie na Princetonské univerzitě. V akademickém světě je nejvíce znám svou "novou teorií obchodu" a vysvětlením měnových krizí.

Krugman se v posledních letech věnuje hlavně publicistické činnosti a je znám svými sloupky v listu New York Times. Všeobecně je považován za levicového kritika prezidenta George Bushe a různými průzkumy bývá vyhodnocován jako jeden z "nejliberálnějších", čili nejlevicovějších komentátorů v americkém tisku. Napsal také řadu učebnic a populárněvědeckých knížek.

Nobelova cena za ekonomii byla ustavena v roce 1968 švédskou centrální bankou a nepatří mezi pět původních cen určených poslední vůlí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!