11. října 2010 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nobelovu cenu získala trojice ekonomů za výzkum změn trhu práce

Nobelova medaile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelova medaile | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali američtí ekonomové Peter Diamond a Dale Mortensen a kyperský Brit Christopher Pissarides. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Nejprestižnější ekonomické ocenění dostali za vývoj teorie, která vysvětluje, jak ekonomická politika a regulace ovlivňuje trh práce i další trhy, kde se kupující a prodávající nesetkávají přímo a musí se vzájemně vyhledávat.

Práce tří oceněných ekonomů vybudovala pro problém trhů s náklady hledání mezi kupci a prodejci teoretický rámec. Týká se zejména trhu práce, kde je běžné, že vždy existuje nezaměstnanost a vedle toho nabídka volných pracovních míst.

Analýza ekonomů ukazuje, jak například úroveň podpor v nezaměstnanosti nebo regulace najímání a propouštění zaměstnanců ovlivňují výši nezaměstnanosti, nabídku volných míst a mzdy.

Teoretický rámec práce oceněných ekonomů lze přenést i na jiné trhy, zejména trh bydlení. Jejich poznatků využívá i měnová teorie, ekonomie veřejných financí a další obory.

Trojice oceněných

  • Diamond (70) je profesorem na Massachusettském technologickém institutu a je odborníkem na americký systém sociálního zabezpečení a daňový systém.
    Prezident Barack Obama jej letos nominoval za člena rady guvernérů Federálního rezervního systému, Senát však před listopadovými volbami do Kongresu jeho schvalování odložil.
  • Mortensen (71) působí na Severozápadní univerzitě ve státě Illinos.
  • Pissarides (62) je profesorem na Londýnské ekonomické škole (LSE).

ČTK