5. února 2008 9:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nokia: My a RM-Systém?

Továrna finské firmy Nokia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna finské firmy Nokia. | foto: ČTK

PRAHA Pražský akciový trh usiluje po lednovém propadu o oživení. Burza cenných papírů Praha dnes uvede na trh prostřednictvím duální emise akcie rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG). A nezahálí ani mimoburzovní RM-Systém.

Ten kromě VIG dnes přidá do svého portfolia i akcie finského výrobce mobilních telefonů Nokia. Tato zpráva je přitom překvapivá nejen pro domácí investory, ale také pro finskou společnost. Ta totiž o uvedení svých akcií do RM-Systému nic neví.

Nokia nepřijala žádné rozhodnutí, ani neučinila žádné kroky k tomu, aby byly její akcie nabízeny v Praze,“ řekl LN Brett Young, vedoucí tiskového oddělení finské Nokie. Dále uvedl, že Nokia není obeznámena s pražským RM-Systemem a ani neví, zda splňuje požadavky evropské směrnice o trzích finančních nástrojů, takzvaný MiFID. Ten v EU vstoupil v platnost 1. listopadu 2007 a umožňuje mimo jiné uvedení akcií kótovaných na regulované evropské burze na jinou burzu.

Česká vláda MiFID schválila 16. ledna, a pokud projde senátem a podepíše ho prezident, vstoupí v platnost od poloviny roku. Přestože MiFID v Česku ještě neplatí zavádění jiné evropské legislativy, umožňuje tento krok RM-Systému již nyní. „Nokia o tom nemusí vědět, a ani s tím nemusí souhlasit,“ řekl Jan Vodička, ředitel pro strategii a marketing RM-Systému. Přestože informační povinnost nemá, Vodička říká, že považuje za slušnost vybranou firmu informovat a že již Nokii kontaktovali. Ta je v současnosti kótovaná na burze v Helsinkách, New Yorku a Frankfurtu.

RM-Systém, pokud získá dostatečně silného vlastníka akcií, může do systému přijmout prakticky jakékoli akcie. Tak do své nabídky RM-Systém zařadil již loni na podzim akcie německé banky Deutsche Telekom. Stejně je tomu i v případě VIG a Nokie, které jsou zařazeny na elitní seznam akcií RM-Systému EasyClick. „Většina akcií v tomto segmentu má garantovanou likviditu,“ řekl Vodička. Právě přítomnost významného tvůrce trhu, který zajišťuje dostatečnou likviditu akcie, odstraňuje v tomto případě nevýhodu, kterou RM-Systému často vytýkají analytici - nízký objem obchodů a malá likvidita.

Již zítra si tak investoři budou moci zakoupit akcie Nokie za řádově sta tisíce korun a RM-Systém plánuje rozšířit svou nabídku ještě dále. „Naší strategií je postupně rozšiřovat český akciový trh. Do konce února bude na trhu dalších pět až šest titulů,“ řekl Vodička. Jména společností nechtěl prozradit, ale uvedl že se jedná o petrochemickou a softwarovou firmu, velký světový internetový vyhledávač, automobilku a potravinářskou společnost. „Je velmi pravděpodobné že do konce února budou na trhu i nějaké garantované certifikáty,“ řekl Vodička.