14. srpna 2007 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nokia vymění baterie 46 milionům uživatelů

Baterie do mobilů firmy Nokia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baterie do mobilů firmy Nokia | foto: Lidové noviny

HELSINKY Majitelé mobilních telefonů firmy Nokia s nejběžnějšími bateriemi typu BL-5C mohou bezplatně požádat o novou baterii. Největší světový výrobce mobilů Nokia z Finska varoval, že se 46 milionů baterií v jejích telefonech může přehřívat.

Baterie vyrobil japonský konglomerát Matsushita Electric Industrial mezi prosincem 2005 a listopadem 2006. Mobily s těmito bateriemi se prodávaly i v České republice.

Uvedený typ je v mobilech od Nokie nejrozšířenější. Firma je dostává od několika výrobců a celkem jich od nich odebrala přes 300 milionů. Akcie Nokie po zveřejnění zprávy klesly, a to o 1,2 procenta na 22,35 eura.

Na této stránce můžete otestovat, zda je vaše baterie vadná

Problematické baterie Nokie montovala do pěti desítek typů telefonů od nejlevnějších, jako je Nokia 1600, až po vyspělé N70 nebo N91. Většina z nich se prodávala i v České republice, jejich počet ale firma nesdělila. Nokia v Česku ročně prodá přes milion telefonů.

Podle marketingové ředitelky Nokie ČR Šárky Baronové jsou na přední straně baterie nápisy "Nokia" a "BL-5C". Na zadní straně je v horní části logo Nokia a v dolní identifikační číslo baterie o 26 znacích.

Podle tohoto kódu zákazníci zjistí, zda je jejich baterie vyrobena v uvedeném závodě a v uvedeném období. Číslo může zákazník zadat na informační stránce Nokie www.nokia.com/batteryreplacement, kde se dozví, zda se jej výměna týká. V případě že ano, může si prostřednictvím webového formuláře objednat bezplatnou výměnu. Využít může rovněž linku 841166542. Výměnu firma zajistí prostřednictvím kurýrní služby.

Baterie se přehřála stovce lidí
Přehřátí způsobuje zkrat při nabíjení baterie, která se poté uvolní. Nokia dodává, že celosvětově zaznamenala stovku takových případů. Zranění nikdo nehlásil.

Podnik dodal, že si výměna baterií vyžádá jisté náklady a že bude mít na její hospodaření finanční dopad. Některé náklady ale zaplatí japonský dodavatel, dodala mluvčí finské společnosti.

Matsushita uvádí, že chybu způsobila mimořádná komplikace při výrobě. Náklady se podle japonského koncernu ale ještě určit nedají. "O tom, jak se o výdaje na výměnu rozdělíme, ještě s Nokií jednáme," řekl tiskový mluvčí Matsushity.

Nokia doufá, že jí tento případ nepoškodí pověst značky. Proto se snaží jednat rychle, zodpovědně a transparentně, napsala agentura Reuters. Podle průzkumové agentury Gartner si Nokia v prvním čtvrtletí upevnila na světovém trhu s mobilními telefony vedoucí pozici. Její tržní podíl se zvýšil na 35,7 procenta z 33,9 procenta před rokem. Americké Motorole na druhé pozici naopak podíl klesl na 18,5 procenta z předchozích 20,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz