Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nomura hrozí další arbitráží

PRAHA Nomuře se nelíbí postup českých státních orgánů a je připravena na svoji obranu zahájit další arbitrážní jednání proti českému státu.

„Pokud bude zneužívání státních pravomocí pokračovat, může to mít za následek zvýšení požadavků na odškodné ve stávající arbitráži (v londýnské arbitráži chce Nomura po státu 40 miliard korun), popřípadě i další žaloby na ČR pro porušování bilaterálních smluv o ochraně investic,“ pohrozil mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský.

„Zástupci vlády činí nátlak na policejní orgány, aby vznesly nová trestní obvinění proti dalším zaměstnancům Nomury v souvislosti s vyšetřováním tzv. kauzy České pivo. Toto vyšetřování začalo již v září 2000 jako reakce státu na to, že Nomura v arbitrážním řízení obvinila ČR z porušení mezinárodní dohody o ochraně investic,“ doplnil Hrabovský.

Bezprostředně tak reagoval na nové informace, že policie se chystá obvinit ze zneužívání informací v obchodním styku dva vysoké manažery českého zastoupení Nomury Randalla Dillarda a Davida Thirska. Již v prosinci byl obviněn další manažer japonské banky Eduard Onderka.

Vláda: Žádný tlak nevyvíjíme
„Vláda jakékoli vyvíjení nátlaku na policii odmítla. Pan Hrabovský prokazuje katastrofální znalost českého právního systému, kde orgány činné v trestním řízení musí konat nezávisle. Nátlak na ně není možný,“ vyslovil se k celé záležitosti vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. Dokladem nezávislosti české policie je podle něj i skutečnost, že policisté v poslední době obvinili také několik vysokých státních úředníků.

V kauze České pivo jde velmi zjednodušeně o to, že si společnost Nomura podle české policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Nákupy akcií IPB i Prazdroje se přitom uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Podle policie se tak Nomura tímto krokem neoprávněně obohatila o více než sedm miliard korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...