Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nomura hrozí další arbitráží

PRAHA Nomuře se nelíbí postup českých státních orgánů a je připravena na svoji obranu zahájit další arbitrážní jednání proti českému státu.

„Pokud bude zneužívání státních pravomocí pokračovat, může to mít za následek zvýšení požadavků na odškodné ve stávající arbitráži (v londýnské arbitráži chce Nomura po státu 40 miliard korun), popřípadě i další žaloby na ČR pro porušování bilaterálních smluv o ochraně investic,“ pohrozil mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský.

„Zástupci vlády činí nátlak na policejní orgány, aby vznesly nová trestní obvinění proti dalším zaměstnancům Nomury v souvislosti s vyšetřováním tzv. kauzy České pivo. Toto vyšetřování začalo již v září 2000 jako reakce státu na to, že Nomura v arbitrážním řízení obvinila ČR z porušení mezinárodní dohody o ochraně investic,“ doplnil Hrabovský.

Bezprostředně tak reagoval na nové informace, že policie se chystá obvinit ze zneužívání informací v obchodním styku dva vysoké manažery českého zastoupení Nomury Randalla Dillarda a Davida Thirska. Již v prosinci byl obviněn další manažer japonské banky Eduard Onderka.

Vláda: Žádný tlak nevyvíjíme
„Vláda jakékoli vyvíjení nátlaku na policii odmítla. Pan Hrabovský prokazuje katastrofální znalost českého právního systému, kde orgány činné v trestním řízení musí konat nezávisle. Nátlak na ně není možný,“ vyslovil se k celé záležitosti vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. Dokladem nezávislosti české policie je podle něj i skutečnost, že policisté v poslední době obvinili také několik vysokých státních úředníků.

V kauze České pivo jde velmi zjednodušeně o to, že si společnost Nomura podle české policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Nákupy akcií IPB i Prazdroje se přitom uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Podle policie se tak Nomura tímto krokem neoprávněně obohatila o více než sedm miliard korun.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!