1. srpna 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Notorických dlužníků přibývá. Je jich jednou tolik než před třemi lety

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Mezi českými dlužníky vzniká nová kategorie opakovaně zadlužovaných lidí, kteří jsou lhostejní ke svým závazkům a záměrně je nesplácejí. Vyplývá to ze statistik inkasní agentury EOS KSI, podle které se počet těchto dlužníků za tři roky více než zdvojnásobil. Mnozí z nich prý totiž spoléhají na to, že po nich firmy pohledávky vymáhat nebudou.

"Jsou to lidé, kteří berou zadlužování jako sportovní disciplínu a ke svým závazkům jsou lhostejní. Opakovaně se spoléhají na to, že jejich nesplacené závazky budou promlčeny. Jejich strategie se jim překvapivě často vyplácí, protože české firmy své pohledávky mnohdy ani nezačnou vymáhat," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

ČTĚTE TAKÉ:

Tento stav může být podle něj způsoben jak nedostatkem času či chybějícími pracovníky, kteří by pohledávky vymáhali, tak i absencí předpisu určujícího výši přenositelných mimosoudních nákladů a nejasnou výší přiřčených soudních náhrad.

Pomoci by mohla závazná norma

Pomohla by závazná norma, která by stanovovala oprávněné a přiměřené náklady mimosoudního vymáhání přenositelné na dlužníka, a také sjednocení praxe přiznávání nákladů soudního zastoupení jednotlivými soudy, dodal.

Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u osob s pěti dluhy, kterých je proti roku 2009 čtyřikrát více. Nově se objevují i dlužníci se šesti spisy. Důsledkem opakovaného zadlužování je i narůstající počet osobních bankrotů.

Lidé se mnohdy dostanou do dluhové spirály. Snaží se dluhy splatit další půjčkou, celkový dluh narůstá společně s úroky a své závazky tak již nejsou schopni splácet.

Nejčastější drobné pohledávky:

- Nezaplacené složenky za telefon

- Pokuty za MHD

- Nezaplacené poplatky u lékaře

- Nedoplatky pojistných smluv

- Přečerpání běžných účtů

Zdroj: EOS KSI

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG LAKOVACÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz