5. srpna 2008 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nová moderní image školáků? Dětské karty

Platební karta k vlastnímu účtu se stává součástí moderní image školáků (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karta k vlastnímu účtu se stává součástí moderní image školáků (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Bankovní domy čím dál více ve svých kampaních sázejí na děti a mladistvé. A vyplácí se jim to. Pod svá křídla získávají množství nových klientů, kteří jsou tou nejperspektivnější skupinou.

Čím dříve, tím lépe. Tak by se dala popsat strategie bank, které se snaží oslovit malé klienty (respektive jejich rodiče) již od útlého věku. Dobře si uvědomují, že na tom mohou jen vydělat. Z dětí se po čase stanou dospělí lidé a většina z nich zůstane věrná své „dětské“ bance.

Banky proto těmto nezletilým klientům přiznávají ty největší výhody – mnoho služeb je zdarma nebo s nižším poplatkem. A rodiče na tyto nabídky slyší. Svým ratolestem zakládají dětská konta a od osmi, deseti let potomkům nechají k těmto účtům vydat i platební karty.
„Zájem o dětská konta a karty je obrovský. Za posledních dvanáct měsíců jsme zaznamenali nárůst o 134 procent. Na konci letošního pololetí Poštovní spořitelna vedla již více než 76 tisíc dětských účtů Postžiro Mini,“ uvedl Marek Roll, mluvčí Poštovní spořitelny.


Karta už od 10 let
Zájem rodičů o dětské účty a platební karty s nimi spojené potvrzuje i Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. „Mnoho rodičů se formou dětského konta a platební karty snaží své potomky finančně vychovávat. Lákavé u dětského účtu Beruška je také nadstandardní úročení,“ uvedla Klucová. Dětské konto lze ve většině případů založit hned po narození potomka. Platební kartu mohou děti využívat od věku osmi let.

Tuto možnost nabízí ČSOB, Komerční banka a GE Money Bank. Od deseti let věku vydává dětské karty také Česká spořitelna, Poštovní spořitelna a Volksbank. Do 15 let ale může jejich držitel pouze vybírat hotovost z bankomatů (podle limitu nastaveného rodičem). Také založení samotného konta pro dítě mladší 15 let se neobejde bez přítomnosti zákonného zástupce – tedy rodiče.

Podobně jako dětská konta, která jsou bezplatná (vedení účtu je zdarma), jsou zvýhodněny i platební karty. Děti mají buď všechny, nebo určitý počet výběrů z domácích bankomatů v měsíci zdarma (případně za nižší cenu).

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.