Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nová pravidla přimějí lidi rušit stavební spoření

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Zamýšlené snížení státní podpory u stavebního spoření na poloviční úroveň vyvolá odliv vkladů. Část klientů zruší své staré smlouvy, na které spoří již řadu let, a peníze vyberou. Lidé budou i méně ochotní vkládat peníze na stavební spoření, které běží teprve krátce.

Na redukci státní podpory doplatí klienti stavebních spořitelen hned dvakrát. Jednak získají méně peněz od státu a také se jim zhorší dostupnost půjček na bydlení. Spořitelnám se totiž sníží přísun peněz (vklady lidí), které mohou půjčovat dalším klientům.

"Atraktivita stavebního spoření u takzvaných přátelských klientů – tedy lidí, kteří jen spoří a nemají zájem o úvěry – poklesne. Tito lidé jsou přitom pro systém stavebního spoření zcela nepostradatelní. Budou méně spořit a s tím budou spořitelny moci poskytovat méně úvěrů," vysvětlil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Čtěte také:


Spořicí účet s výnosem přes osm procent ročně Právě státní podpora je hlavním magnetem pro tyto čistě spořící klienty. Smlouvu o stavebním spoření je totiž možné přirovnat ke spořicímu účtu s šestiletou výpovědní lhůtou. Čistý roční výnos v případě existence smlouvy právě po dobu šesti let může dosáhnout až sedmi procent.
Kdyby někdo hledal v bance spořicí účet, který by přinášel stejné zhodnocení, musel by nalézt takový, kde by roční úrok činil více než 8,2 procenta. Výnosy u standardních bankovních účtů totiž podléhají zdanění ve výši 15 procent. Naopak výnosy ze stavebního spoření jsou dosud od zdanění osvobozeny. Po uvažovaném snížení státní podpory na polovinu poklesne výnosnost stavebního spoření.

Lidé budou preferovat jiné varianty spoření
"Podle našich propočtů bude roční efektivní úroková míra stavebního spoření po změnách jeho podmínek dosahovat zhruba 4,2 procenta. A to může mít dopad do stávajícího klientského kmene i akvizice nových klientů," uvedl Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny.

V důsledku toho se lidé budou více poohlížet po jiných variantách spoření. Kupříkladu po běžných spořicích kontech, kde není žádná nebo je kratší výpovědní lhůta. Část vkladů, které by dříve putovaly do stavebního spoření, může také skončit v penzijních fondech. I zde existuje finanční příspěvek od státu. 

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...