Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nová pravidla zateplení: peníze pro více lidí

Nová okna - Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová okna - Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Stát zmírnil podmínky, za nichž přidělí dotace na "zelené úspory". Velkolepý plán na zateplování českých domů byl na cestě k totálnímu krachu. Od konce letošního dubna, kdy stát začal rozdělovat peníze, se totiž přihlásilo pouhých 205 zájemců. V hluboké recesi se majitelům domků nechtělo do nákladných rekonstrukcí. Po zmírnění podmínek dosáhnou na zateplovací program i méně majetní lidé.

Zmírnění spočívá například v tom, že stát bude dotovat nově i jen jedno zateplovací opatření. "Zůstáváme ale striktní u dosaženého efektu. Při nejjednodušším dílčím zateplení je třeba dosáhnout minimální úspory dvaceti procent," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Dotace tak bude možné získat například pouze na výměnu oken za plastová či zateplení střechy. Původně byla nutná minimálně dvě opatření.

Nové podmínky začnou platit příští pondělí, kdy žádosti podle nich začnou přijímat pobočky Státního fondu životního prostředí a pobočky šestice bank, které s fondem spolupracují.

Otevřeno i pro paneláky

Ministerstvo životního prostředí také rozšířilo Zelenou úsporám i na panelové domy. Ty přitom tvoří celou třetinu bytového fondu v Česku a dosud získávaly dotace na opravy a zateplování pouze z programu Nový panel, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Podmínky obě ministerstva ještě dolaďují a o dotaci bude možné žádat od začátku září. "Šlo o to dohodnout se s ministerstvem pro místní rozvoj, jak to zkombinovat," řekl Miko. "Neznamená to ale, že stát bude nyní méně dávat do programu Panel. Ale bude z něj financovat různé vnitřní rekonstrukce, které není možné financovat ze Zelené úsporám. Z ní pak půjdou peníze na zateplování a změnu vytápění," dodal Miko.

Zmírnění požadavků na dotace uvítaly i ekologické organizace. "Ukázalo se, že většina majitelů domů dnes není ochotná k jednorázovým vysokým investicím ani s významnou dotační podporou. Úprava pravidel umožňuje zateplovat krok po kroku," řekl Karel Polanecký z Hnutí Duha.

Podle Hospodářské komory by ministerstvo mohlo program ještě více zmírnit, například na podporu výstavby nízkoenergetických domů. Nadále jsou totiž podporovány jenom nové pasivní domy. "Komora by uvítala, pokud by bylo možné přesunout část peněz i do jiné oblasti než bydlení, a to například do energetických úspor v průmyslu," uvedl viceprezident komory František Holec.

Více informací o novém systému "Zelená úsporám" najdete v úterním vydání LN.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?