Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na tržnici s padělky. Vrata kontejneru se za námi zavřela, začala šmelina

Ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační | foto: Lidové noviny

PRAHA Jen za první čtyři měsíce tohoto roku zabavili celníci půl milionu padělků známých značek oblečení a obuvi v ceně více než 800 milionů korun. Praktiky a skrýše prodejců jsou ale stále důmyslnější. Zamčená za železnými vraty nákladového kontejneru se o tom na vlastní kůži přesvědčila i redaktorka serveru Lidovky.cz.

Zprvu vůbec nic nenapovídalo tomu, že by se mohlo jednat o ráj padělků. Spíše naopak se zdálo, že tržnici v centru Železné Rudy od prodeje oblečení s padělanými značkami odradily opakující se razie celníků. Opak je však pravdou, jen asijští prodejci změnili strategii.

Problematické zboží už nevystavují na očích, ale mají je před policií pečlivě schované ve skrýších, kam zvou jen prověřené zákazníky. Dvě studentky s krosnami na zádech hledající v chaotickém uspořádání tržnice obyčejnou baterku k nim zřejmě patřily.

ČTĚTE TAKÉ:

Souhlasné přikývnutí jednoho z prodejců a prohlášení lámanou češtinou "všéchno máme, slešny, to lévný," nás povzbudily a po chvíli proplétání se tržnicí jsme se ocitly v malé místnosti, jakémsi kovovém kontejneru zamaskovaném ostatním zbožím. Kolem dokola byly rozvěšené šátky a kabelky od Louise Vuittona, šusťákovky Adidas, boty a pásky Puma a velké množství triček Roxy a Lacoste.

Naše lehce vyděšené výrazy navíc zřejmě přiměly drobného prodejce zabouchnout za námi obří železné dveře kontejneru. Teprve poté začal svým vězeňkyním vnucovat vietnamské originály. A smlouvat.

Dvojité stěny ukrývají padělky za miliony

Paranoia prodejců padělků je na místě. Celníci po celém Česku totiž v častých razicích ve „vyhlášených“ tržnicích nepolevují. Letos už stihla celní správa zabavit v terénu na půl milionu padělků v původní hodnotě zboží za více než 800 milionů korun. V celním řízení pak letos skončilo více než milion padělků za 723 milionů korun.

„V Česku je stálicí mezi padělky textil a obuv. Značně narostl dovoz padělaných léků zejména podpůrných a anabolických výrobků a náplní do elektronických cigaret. Přetrvává také objem hraček ohrožujících zdraví dětí,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Obecně platí, že o co je mezi spotřebiteli největší zájem, o to okamžitě narůstá nabídka levných padělků. Mezi nimi se tak v poslední době objevily například sluchátka Beats by dr. Dre, iPhony, iPady a další výrobky Apple, ale i přípravky na podporu erekce Viagra nebo umělé vaginy značky Fleshlight.

Zabavené falešné umělé vagíny.

Zabavené falešné umělé vagíny.

Celníci pak sami potvrzují, že účinně zasahovat proti trhu s padělky je stále komplikovanější, protože prodejci používají rafinované skrýše a metody nabídky. „V příhraničních oblastech ve stáncích či tržištích jsou padělky nabízeny a prodávány výhradně německy mluvícím kupujícím. Zboží je uloženo na skrytých, mnohdy velice důmyslných místech. Prodavač je musí vážnému zájemci přinést,“ vysvětluje Kaňková.

Podle ní je padělané zboží v kontejnerech obvykle skryto ve dvojitých stěnách nebo vzadu v obtížně přístupných místech. Loga známých značek jsou také často překryta obyčejnými značkami, které nejsou registrované. „Stále přetrvává snaha ukrýt zboží před celní kontrolou jakýmkoli způsobem,“ konstatuje mluvčí.

Tři proužky adidas drží na všem

Nám ovšem asijský prodejce žádný padělek neprodal a po několika neúspěšných pokusech vnutit nejrůznější slevy na nekvalitní zboží s elitními značkami své úsilí vzdal.

Před tím, než odstrčil železná vrata kontejneru, se ještě pokusil prodat nažehlovací tři proužky od adidasu. Prý budou držet na všem. Když ani s tím neuspěl, pootevřel kontejner, opatrně se rozhlédl a pustil nás ven. To už ale dovnitř vcházel jeho kolega, tentokrát s německými návštěvníky tržnice.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?