3. září 2008 19:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nové banky míří do ČR, kvůli poplatkům

Polská mBank, která vloni vstoupila na český trh, vsadila na strategii nulových poplatků a prosadila se. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská mBank, která vloni vstoupila na český trh, vsadila na strategii nulových poplatků a prosadila se. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český bankovní trh stále zůstává zajímavým pro zahraniční banky. Prosadit se zde mohou jak banky pro fyzické osoby kvůli přetrvávajícím vysokým poplatkům, tak i peněžní domy pro firmy. Právě na poli korporátního a investičního bankovnictví se hodlá usadit The Royal Bank of Scotland (RBS).

Za poslední rok se jedná o vstup již třetí banky na český trh. Vloni v listopadu to byla polská mBank a krátce před ní i Banco Popolare, která v Česku koupila IC Banku a získala tak českou licenci.

Kupříkladu právě mBank, která vsadila na strategii nulových poplatků. je ukázkou toho, jak se na českém trhu může prosadit nová banka. „Naším záměrem bylo do konce roku 2010 získat na českém trhu 160 tisíc klientů a to se nám podaří leště letos. Během tří let se chceme v Česku stát čtvrtou největší bankou v počtu klientů,“ řekl Tomáš Vyšohlíd, mluvčí mBank.

Český bankovní trh přitom experti považují už za nasycený, kde je pro novou banku velmi obtížné se prosadit. „To ale neznamená, že zde není prostor pro expanzi. Největší tuzemské banky totiž stále inkasují vysoké poplatky, proto jakákoliv levnější konkurence má zde šanci na úspěch,“ řekl Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com.

„Přechod klientů z jiných bank do levnější mBank považuji za první vlnu. Brzy mohou následovat další. V Česku je totiž mnoho lidí, kteří jsou ochotni kvůli nižším poplatkům změnit banku,“ dodal Nacher.


 

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.