24. května 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chcete nový byt v Praze? Zaplatíte za něj stejně jako v Berlíně

Nadstandardně veliké byty v posledním patře doplňuje průběžný balkon a vnitřní atria | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadstandardně veliké byty v posledním patře doplňuje průběžný balkon a vnitřní atria | foto: Ester Havlová

PRAHA Ceny nových bytů v Praze jsou srovnatelné s Berlínem, a jsou tak nejvyšší ve střední Evropě. Praha je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nového bydlení překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Vyplývá to z výsledků studie společnosti Deloitte.

Za metr čtvereční nového bytu v české metropoli se loni podle Deloitte platilo v průměru 2500 eur, tedy asi 64 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdražší je Paříž

Nejdražší ze zkoumaných měst byla v roce 2011 Paříž, srovnatelná plocha nového bytu tam stála průměrných 8 tisíc eur (zhruba 204 tisíc korun). Nejlevněji bylo naopak v Budapešti, kde stál minulý rok metr čtvereční bytu 940 eur (přibližně 24 tisíc korun).

Na byt v Česku potřebujeme sedm hrubých ročních platů

Na pořízení bytu vydělává Čech s průměrným příjmem obdobně dlouho jako ve Velké Británii nebo Nizozemsku, potřebuje k němu asi sedm hrubých ročních platů. V Dánsku na koupi bydlení stačí lidem 2,4násobek průměrného ročního hrubého příjmu, ve Francii je již nutné disponovat 9,1násobkem.

Společnost Deloitte zkoumala ceny bydlení v letech 2010 a 2011 ve 12 zemích Evropy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK