30. června 2008 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nové byty: zájem klesá

Letňany a Kbely se stávají investičním hitem. Přispěla k tomu hlavně dostavba linky C metra. Volných parcel ubývá, ale stále ještě se dají najít výhodná místa, jejichž cena nadále poroste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letňany a Kbely se stávají investičním hitem. Přispěla k tomu hlavně dostavba linky C metra. Volných parcel ubývá, ale stále ještě se dají najít výhodná místa, jejichž cena nadále poroste. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Vlna zájmu o nové vlastnické bydlení v Česku začíná pomalu odeznívat. Mnoho lidí, kteří chtěli bydlet ve svém, už do nemovitosti zainvestovali a bydlí. Řada domácností pořízení vlastní nemovitosti zatím odkládá nebo vůbec neřeší, protože je to mimo jejich finanční možnosti.

Výsledkem je, že zájem o nové byty už není takový jako dříve. S tím souvisí i letos očekávaný propad objemu nově čerpaných hypotečních úvěrů.

„Zájem lidí o nové byty je v poslední době v Česku skutečně nižší, než tomu bylo dříve. V letošním roce jsme zaznamenali proti loňsku asi čtvrtinový pokles,“ řekl Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group. Právě tato firma patří v České republice mezi největší developery, již se specializují na výstavbu domů a bytů.

Není bez zajímavosti, že právě Kunovský minulý týden oznámil prodej deseti procent své firmy švýcarské finanční skupině Global Property Capital za jednu miliardu korun s tím, že do tří let může tento investor navýšit svůj podíl v Central Group až na 49 procent. To jen dále posiluje tvrzení, že stavební boom v Česku se chýlí ke konci a developerům nastanou horší časy.

S tím, že lidé budou v letošním roce méně investovat do nových bytů, developeři do určité míry kalkulovali. Do konce loňského roku totiž platila nižší sazba DPH na velké nesociální bydlení, a tak řada lidí svou investici plánovanou na letošní rok uspíšila a zrealizovala ještě vloni. Kvůli nižší poptávce tak developeři pro letošní rok naplánovali dokončení menšího počtu bytových projektů, aby nemuseli zásadněji hýbat s cenami.

Na postupné nasycování trhu s novým bydlením ukazují i výsledky hypotečních bank. Původně se letos očekával další růst celkového objemu nově poskytnutých hypoték proti loňsku, skutečnost ale bude při pokračování dosavadního vývoje bude úplně jiná. „V lepším případě může hypoteční trh letos jen stagnovat. Otázkou ale zůstává, zda se u fyzických osob vůbec dosáhne úrovně loňského roku,“ uvedl Jan Sadil, ředitel Hypoteční banky. Upravil tak tím svůj dřívější odhad růstu kolem deseti procent, který označil za příliš optimistický.

Pokles zájmu lidí o nové hypotéky dokládají i statistiky Ministerstva pro místní rozvoj. Za letošní první čtvrtletí čerpaly domácnosti hypoteční úvěry za 25,76 miliardy korun. Vloni, který byl v historii čerpání hypoték rekordní, lidé v prvním kvartálu získali hypoteční úvěry za 28 miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!