Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nové pasy budou stát miliardy

Nový pas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový pas |

PRAHA Čtyři miliardy a 680 milionů korun. Tolik bude Českou republiku stát přechod na nový druh cestovních pasů, vybavených zvláštním čipem. Ten bude obsahovat takzvané biometrické údaje o držiteli cestovního dokladu. Nejdříve to budou pouze fotografie. Nové pasy se budou vydávat od září.

„Tato částka zahrnuje i platby za postupné dodávky vlastních cestovních pasů s nosičem dat s biometrickými údaji v průběhu příštích pěti let,“ uvedla mluvčí Ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Suma bude hrazena ze státního rozpočtu a většina z ní připadne resortu vnitra. To má na starost vydávání dokladů. Zhruba 500 milionů korun dostane také Ministerstvo zahraničních věcí, které má na starost menší část celého přechodu na nové doklady.

Co jsou biometrické prvky

Jde o aplikace zvláštních technologií, které umožňují automatickou a jednoznačnou identifikaci fyzické osoby. Každý biometrický prvek musí existovat u všech osob, být u každého jedinečný a člověk si ho v průběhu času musí trvale uchovávat. Jsou to například otisky prstů, jedinečné znaky duhovky nebo sítnice, parametry hlavy a obličeje, tvar ucha, pach těla, hlas nebo vzorek DNA. Biometrické charakteristiky se používají z bezpečnostních důvodů zejména pro důležité osobní doklady.

„Cena za jeden vyrobený pas se bude pohybovat od zhruba tisíce do asi tří tisíc korun v závislosti na tom, jak velká množství pasů budou občané odebírat,“ vysvětluje Kovářová. Naproti tomu náklady na dosavadní cestovní doklady se pohybovaly v řádu stovek korun.

Spolu se stoupající cenou jednotlivých pasů se ale bude zvyšovat také poplatek, který za vydání dokladu musí zaplatit občané. Za vystavení cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a čipem bude muset žadatel zaplatit správní poplatek ve výši 600 korun. Dosud to byly pouze dvě stovky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...