3. ledna 2007 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nové zprávy ČT porazily Primu

PRAHA Pět vteřin před sedmou večerní, o čtvrt hodiny dříve než v předchozích deseti letech, se prvního ledna přihlásily Události České televize. Jejich začátek ČT posunula, aby sladila programové schéma prvního programu se zpravodajským kanálem ČT 24. Nové Události připravily Primu o část diváků. Kromě ČT obměnila své zpravodajství i televize Nova.

Prodloužené Události trvají nyní se sportem a předpovědí počasí, která po dvanácti letech dostala novou grafiku, více než tři čtvrtě hodiny. Úvodní přehled hlavních zpráv se prodloužil, ČT zařadila i archívní záznamy (prvního ledna to byly ukázky z prezidentských projevů), využila živé televizní mosty ze zahraničí, mimo jiné prostřednictvím videotelefonu.

Také kvůli tomu vzbudily půlhodinové Události nadprůměrný zájem diváků - vidělo je 1,76 milionu dospělých, zhruba čtyři z deseti diváků u obrazovek. Souběžně začínající, ale jen čtvrthodinové zprávy Primy zaujaly asi pětinu diváků, celkem 940 tisíc. V prosinci jich přitom bylo průměrně 1,1 milionu.

„Jde teprve o první den, kterému navíc předcházela silná kampaň na konkurenční televizi.“ Těmito slovy odmítla mluvčí Primy Jana Malíková hodnotit výsledky. O přesunutí prvních zpráv TV Prima zatím neuvažuje.

Na Události navazuje ČT těsně před půl osmou desetiminutovými Událostmi v regionech. Ty první vidělo 1,47 milionu diváků, Novu to však podle mluvčí Veroniky Šmítkové neohrozilo: „Nelze říci, že by sledovanost Televizních novin byla prodloužením zpravodajství ČT jakkoli ovlivněna.“ Zprávy Novy přilákaly 3,44 milionu lidí. To je méně než na Nový rok roku 2006, ale stále dvakrát tolik co hlavní relace ČT.

TV Nova začala i těsněji propojovat Televizní noviny s internetem. Na obrazovce propaguje svou webovou adresu, kde uvádí další podrobnosti a přidává i boxy s krátkými textovými informacemi.
aus, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz