23. srpna 2007 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Novela pomůže brigádníkům

PRAHA Kabinet Mirka Topolánka včera odložil novelizaci Zákoníku práce. Vláda ji bude projednávat až příští středu a podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase ji bez problémů schválí. Proti změnám v zákoníku nebude vystupovat ani opoziční ČSSD.

 „Mnoho z těchto změn bylo projednáno už za naší vlády. Novelu podpoříme, ale měla by být schválena co nejdříve,“ říká bývalý ministr práce a sociálních za ČSSD Zdeněk Škromach.

Premiér Topolánek na včerejší tiskové konferenci novinářům oznámil, že novela se ještě musí doplnit o dílčí věci, které se budou projednávat s odboráři. Podle šéfa Českomoravské komory odborových svazů Milana Štěcha jde spíše o rozpory mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale tvrdí, že potřebuje pouze získat více času na prostudování novely a jejích otázek týkajících se zdravotnictví. „Musíme se dohodnout s odboráři, kteří hrají trochu roli mrtvého brouka,“ říká Julínek.

 Štěch ale se schválením technické novely Zákoníku práce nemá problémy. „My jsme na zákoníku s ministerstvem práce a sociálních věcí spolupracovali už od dob ministra Zdeňka Škromacha. Navrhli jsme sedmnáct změn, které byly přijaty. Jsme proto s výslednou podobou zákoníku spokojeni,“ informuje Štěch.

Ministr Julínek by rovněž rád do novely zapracoval úpravu pracovní dobu pro zdravotníky. Problémy jsou podle něho také s přesčasy, jejichž zákonem dané hodinové sazby už zaměstnanci nemocnic a pohotovostí už před několika měsíci vyčerpali. Podle Julínka tak jsou zdravotníci nuceni obcházet současný Zákoník práce, což nepřímo vedlo už ke dvěma žalobám na zákoník u Ústavního soudu.

Předkladatel návrhu místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chtěl novelizací Zákoníku práce především odstranit neprovázanosti s dalšími zákony a odstranit některé technické chyby a nepřesnosti.
Další podrobnosti o novém
zákoníku práce
si přečtěte v dnešním vydání deníku


 

 

 

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?