14. ledna 2011 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Novela zákona o nezaměstnanosti prý poškodí pracovní trh, není dost komplexní

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

PRAHA Snížení podpory v zaměstnanosti lidem, kteří podají sami výpověď nebo odejdou na základě dohody se zaměstnavateli, poškodí pracovní trh. Shodli se na tom zástupci zaměstnavatelů sdružených v iniciativě Pružné pracovní právo 2010.

Agentuře to sdělil Pavel Heřmanský ze společnosti PricewaterhouseCoopers, která stojí za vznikem iniciativy. Úpravu zavedla novela zákona o zaměstnanosti, která je účinná od letošního roku.

Toto opatření podle iniciativy ekonomicky znevýhodňuje zaměstnance, kteří odejdou z vlastní vůle, a nepřispívá k pružnému pracovnímu trhu. "Jsme proti zbytečnému zpřísňování regulace pracovněprávních vztahů, které vede k obcházení zákona a zaměstnance stejně nedokáže ochránit," uvedla v souvislosti s tím Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která je členem iniciativy.

Mezi signatáře iniciativy patří

Ambruz & Dark, PricewaterhouseCoopers ČR, ČNOPK, obchodní oddělení rakouského velvyslanectví, Sdružení pro zahraniční investice AFI, provozovatel internetových serverů s nabídkami práce LMC a personální agentura Trenkwalder. Personálně je iniciativa propojena s pracovní skupinou pro pracovní právo při Americké obchodní komoře.

Zaměstnavatelé novelu chtějí, ale komplexní
Naopak zaměstnavatelé volají po komplexní novele zákoníku práce. V souvislosti s tím načrtli své představy. Je mezi nimi například zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden, odstupňování odstupného podle doby, po kterou je člověk u firmy zaměstnán, či prodloužení zkušební doby.

Ta by podle nich měla trvat čtyři měsíce pro řadové zaměstnance a pro vedoucí a klíčové zaměstnance šest měsíců. V současnosti trvá tři měsíce.

Novela přinese nižší konkurenceschopnost české ekonomiky
"Řada firem by již chtěla nabírat nové zaměstnance a těžit z nastupujícího hospodářského oživení. Současná právní úprava ale v řadě případů není firmám oporou pro dostatečně pružné reakce na rychle se měnící podmínky trhu. Cenou za tento stav je nižší konkurenceschopnost české ekonomiky a nižší počet pracovních míst, která mohla být nově vytvořena," uvedl Jan Malý ze společnosti PwC ČR.

Návrhy chtějí zaměstnavatelé odeslat ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSCV), které v současnosti připravuje novelu zákoníku práce.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?