24. listopadu 2007 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Novinka pro dlužníky: osobní bankrot

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Zadluženým českým domácnostem se nabízí možné řešení jejich finančních problémů. Od prvního ledna 2008 totiž vstupuje v platnost insolvenční zákon, který upravuje i osobní bankrot. Ten na sebe může dlužník vyhlásit při neschopnosti splácet dluhy a zároveň soud požádat, aby byl jeho úpadek řešen oddlužením.

Míra zadluženosti českých domácností nyní dosahuje osm set miliard korun a stoupá o 30 procent ročně. Do dluhové pasti ženou Čechy i blížící se vánoční svátky: řada lidí totiž nemá dostatek vlastních finančních prostředků, a tak k nákupu dárků využívají kreditních karet, splátkového prodeje nebo spotřebitelských úvěrů. Peníze pak nedokážou splácet a půjčují si ještě více.

Podle Andrey Běhálkové, předsedkyně Rady Sdružení SPES, zabývající se poradenstvím pro předlužení domácností, je nový zákon dobrý především pro ty, kteří se zadlužili nezáměrně a svou situaci chtějí aktivně řešit. Od ledna budou mít dvě možnosti. „Buď prodají stávající majetek, a pokud to pokryje minimálně třicet procent pohledávek, je zbytek dluhu prominut. Druhou možností je po dobu pěti let odevzdávat všechny příjmy nad životní minimum a opět tak pokrýt minimálně třicet procent všech pohledávek,“ uvedla Běhálková.
Dvě cesty z dluhů
* dlužník prodá stávající majetek, kterým pokryje minimálně 30 % všech pohledávek, a zbytek dluhu je prominut

* dlužník bude po dobu 5 let odevzdávat všechny příjmy nad životní minimum a umoří tím alespoň 30 % dluhů

Nový zákon přesně vymezuje pojem úpadku. Ten předchází osobnímu bankrotu neboli oddlužení. „V úpadku je člověk ve chvíli, kdy má více věřitelů, závazky po dobu delší třiceti dnů po lhůtě splatnosti a ty není zároveň schopen splácet nebo neplní své závazky po dobu delší tří měsíců po lhůtě splatnosti. Navíc nedodá příslušným orgánům seznam svého majetku,“ uvedl spoluautor insolvenčního zákona Bohumil Havel. Podle Petra Jakubíka z České národní banky zákon zprůhledňuje vztahy mezi dlužníky a věřiteli. „Dlužníkům nehrozí absolutní ztráta majetku v případě nesplácení dluhů, což může vést k většímu zájmu o půjčky. Věřitelům se zase naopak zlepší vymahatelnost pohledávek,“ dodal Jakubík.


Další podrobnosti
o osobním bankrotu
si přečtěte v sobotním vydání deníku

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz