Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový cíl: ruský jaderný trh

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ začala intenzivně jednat s ruským energetickým gigantem RAO JES o možnosti koupit třetinový podíl ve společnosti Kaliningrad AES. Ta by měla již v roce 2016 spustit novou jadernou elektrárnu Baltic 1 se dvěma reaktory o výkonu 1000 megawattů. Velikostí i výkonem by se podobala Temelínu.

„V Rusku se angažovat chceme. Jsou zde sice jinak nastavené standardy než u nás, přesto je tento trh velmi lukrativní. Je ale předčasné o tendru mluvit,“ řekl LN generální ředitel ČEZ Martin Roman. Tendr na novou jadernou elektrárnu totiž nebyl vyhlášen, a projekt je tak stále ve stadiu plánování.

„Informace o případné účasti v ruském tendru lze hodnotit jako nepřekvapující. Skupina ČEZ se drží své strategie z poslední doby zvažovat každou potenciální příležitost k získání aktiv v zemích střední a východní Evropy,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

 Nová jaderná elektrárna v Kaliningradské oblasti by měla zásobovat nejen Petrohrad a okolí, ale i pobaltské státy, Polsko, a dokonce i Německo.
Náklady na stavbu elektrárny Baltic 1 se odhadují na šest miliard eur.
 Rusko chce nabídnout čtyřicet devět procent v budoucí elektrárně možným zahraničním investorům a jedním z nich by mohl být právě ČEZ.

 Důvody, proč se firma chce podílet na výstavbě nové jaderné elektrárny, jsou jasné. Může zvyšovat své kapacity a podílet se na očekávaném dalším růstu poptávky i ceny elektrické energie. „ČEZ má jako jedna z mála evropských utilit s provozováním jaderných elektráren zkušenosti, navíc je výstavba nových jaderných bloků finančně i technicky náročná, proto se většinou na projektu podílí více společností,“ dodal Hatlapatka.

 S ohledem na to, že Rusko není členem Evropské unie, vyhne se případný investor složité povolovací proceduře, která zpožďuje stavbu evropských energetických zdrojů, a to zhruba o sedm let. Otázkou zůstává, zda ČEZ může na ruském trhu uspět. V poslední době se mu totiž v Rusku nedaří.

„Rusko je velmi specifická země. Jsme opatrní a nechceme tam jít, dokud nebudeme mít zajištěnou naprostou většinu rizik. Bezhlavě tam lít peníze nebudeme,“ konstatoval Roman. Spojení s Kaliningradskou AES by skupině ČEZ mohlo přinést značné úspory při dostavbě Temelína, protože ruský projekt počítá s použitím stejného typu reaktoru, jaký je předběžně projektován i pro Temelín.

 ČEZ by pak mohl být ve skupině, která nebude objednávat dva, ale čtyři, nebo ještě více reaktorů, což by znamenalo úsporu v řádech desítek miliard korun. Proto se chce ČEZ účastnit i dostavby slovenských Mochovců, kde se rovněž počítá se stejnými reaktory.


Rozhovor 
s šéfem ČEZ Martinem Romanem
si přečtěte v pondělním vydání deníku


 

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!