23. června 2009 23:25, aktualizováno 24. 6 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový hit: Češi nakupují v obchodech s levným jídlem

Levné potraviny nabízejí jídlo a některé drogistické zboží se slevami od dvaceti až devadesáti procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levné potraviny nabízejí jídlo a některé drogistické zboží se slevami od dvaceti až devadesáti procent. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Regály plné potravin, z nichž některé mají prošlou minimální dobu trvanlivosti. Nebo zboží, které pochází ze zrušených obchodů a z přebytků zásob. To jsou hlavní lákadla řetězce obchodů, který pod značkou Levné potraviny vzniká v Česku. A jeho hlavní trumf? Může nabídnout slevy od dvaceti do devadesáti procent.

Řetězec Levné potraviny otevřel nedávno další prodejnu nedaleko náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích.

Podle majitelky Hany Havriljakové se firma soustřeďuje na příjmově slabší občany, důchodce a matky s dětmi na mateřské, kteří jsou pro Levné potraviny hlavní kupní silou. „Myslím si, že ať už se podíváte na kterýkoli výrobek, tak je jeho cena vždy nižší, než je obvyklé v jakékoli síti,“ řekla LN Havriljaková. Levné potraviny nabízejí potraviny a některé drogistické zboží se slevami od dvaceti až do devadesáti procent.

Potraviny prochází neustálou kontrolou, tvrdí firma
Nízké ceny umožňuje firmě nasadit nabídka zboží, které pochází z rušených prodejen či přebytků zásob, případně jde o artikl, u kterého se blíží konec minimální doby spotřeby nebo již lhůtu překročil. Spolupracuje přitom se stovkou výrobců, dovozců a distributorů z České a Slovenské republiky.

Potraviny prochází neustálou kontrolou, tvrdí firma. „Výrobky, které mají menší než dvoutřetinovou dobu záruky, už dodavatelé do obchodních řetězců nedodají, protože řetězce vyžadují daleko delší minimální dobu spotřeby. Tyto výrobky, které jsou v podstatě plnohodnotné, pak skončí u nás. V našich prodejnách nabízíme i balené uzeniny. Ty jsou pochopitelně s plnou zárukou. Jenom se jedná například o balení, kde nebyla přesně dodržena gramáž, a není je proto možné do řetězců dodat. Kousek, který by měl mít hmotnost 200 gramů a má třeba 225 gramů,“ vyvrací obavy ze závadnosti zboží Havriljaková.

Všechny prodejny jsou registrovány u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Navíc sama firma na svých internetových stránkách deklaruje, že všechny výrobky zaměstnanci neustále kontrolují a sledují. A výrobky, které už mají prošlou minimální dobu spotřeby, jsou v prodejnách viditelně označeny. Na veškerém zboží je kromě toho pro srovnání uvedena mimo nové ceny i ta původní.

Důchodcům a matkám na mateřské podle experta malé prodejny nevadí
Firma působí na trhu třetím rokem, v současnosti se počet obchodů provozovaných pod značkou Levné potraviny v rámci celé České republiky blíží ke třiceti a stále roste.

„U většiny mimopražských obchodů se však jedná o takzvaný franchising, kdy je pod naší značkou provozují jiní podnikatelé. V Praze máme sedm obchodů a takovou naší vlajkovou lodí je obchod v pražských Bohnicích,“ uvedla Havriljaková.

Podle Zdeňka Skály ze společnosti Incoma, která se zabývá průzkumem trhu a chováním zákazníků, zvolily Levné potraviny inteligentní koncept a mají rozhodně šanci se dále prosadit na trhu. „Tato sociální skupina se vyznačuje vysokou frekvencí nákupů a nedělá jim problém nakupovat denně nebo obden. Nevadí jim tak ani nakupovat zboží, u kterého projde lhůta trvanlivosti následující den. Důchodci a matky na mateřské mají navíc hodně času a nakupování v malých prodejnách je pro ně i o sociálním setkávání,“ uvedl Skála.

Situace v nuselském obchodě mu dává za pravdu. V úterý v půl jedenácté dopoledne byl plný zákazníků. Mezi nimi převažovali důchodci, ale byli zde i stavební dělníci a matky s dětmi. „Na obchod jsem narazila náhodou. Ceny jsou výhodné a zboží je čerstvé,“ vyjádřila pro LN svůj názor jedna z nakupujících důchodkyň.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz