1. září 2008 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový impulz pro hypotéky

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Konkurence na trhu hypotečních úvěrů se začíná stupňovat. Po liknavém přístupu bank, které s reakcí na snížení klíčové sazby ČNB u svých hypotečních úvěrů zrovna moc nespěchaly, přichází nečekaný krok. Hypoteční úvěry od dnešního dne zlevňuje i první stavební spořitelna.

Boj o klienta tak dostává nový rozměr. Stavební spořitelny totiž zatím nemají důvod své úrokové sazby snižovat, protože jejich úroky jsou stále pod průměrem hypotečních bank. Přesto se k tomuto kroku odhodlala Modrá pyramida stavební spořitelna. Od dnešního dne snižuje o 0,25 procentního bodu úrokovou sazbu u Hypoúvěru. Tuto půjčku, která je plnohodnotným hypotečním úvěrem se zástavou nemovitosti, klienti bez historie nově získají za 4,59 procenta ročně.

 Zlevňování úvěrů hypotečního typu u stavebních spořitelen je jen dalším důkazem toho, že i stavební spořitelny mají zájem se více prosazovat na trhu hypoték. „V poslední době zaznamenáváme čím dál větší zájem lidí využívat naše půjčky k přeúvěrování starších a méně výhodných hypoték,“ přiznal Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. „Potenciál trhu hypotečních úvěrů, kde lze s úspěchem využít jednorázové splacení staré hypotéky novým úvěrem, jsme jen pro letošní rok odhadli v Česku už na 140 miliard korun,“ dodal.

 Chuť poskytovat hypoteční úvěry však stavební spořitelny neomezuje v jejich hlavním poslání, kterým jsou drobné půjčky na bydlení. „Vedle dalších aktivit budeme letos podporovat i menší půjčky na rekonstrukce a renovace stávajícího bydlení,“ uvedla Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny.  Jsou to právě stavební spořitelny, které v posledních letech zažívají nebývalé úvěrové žně. Na rozdíl od hypotečních bank, které letos v prvním pololetí s objemem hypoték 59,5 miliardy korun zaznamenaly proti loňsku 20procentní propad, si stavební spořitelny o stejné procento naopak ještě polepšily. Podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen poskytly spořitelny v letošním pololetí úvěry za 37,7 miliardy korun, což je o 20 procent více než ve stejném období vloni.
 Vzrostla přitom průměrná výše úvěru, a to na více než půl milionu korun. Stavebním spořitelnám se totiž daří čím dále více nabízet vysoké půjčky, které už mají charakter hypotečních úvěrů se zástavním právem k nemovitosti.

 Lze očekávat, že se konkurence na trhu hypotečních úvěrů ještě vyostří. Na poslední snížení klíčové sazby ČNB v první polovině srpna totiž dosud reagovala jen Komerční banka a Česká spořitelna. Těsně před centrální bankou své hypotéky ještě zlevnila i UniCredit Bank.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!