20. září 2013 15:54, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový iOS7 odesílá skryté SMS do zahraničí. Operátor peníze lidem vrátí

Craig Federighi prezentuje svůj nový operační systém iOS 7.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Craig Federighi prezentuje svůj nový operační systém iOS 7. | foto: ČTK

PRAHA Apple tento týden přinesl nový operační systém iOS7. Ten ale již při aktivaci ukazuje první chyby, posílá totiž bez vědomí uživatelů sms do Velké Británie. Zprávy, kterých telefon odesílá hned více, jsou zpoplatněné, a tak může instalace nového softwaru přijít na dost peněz. Mluvčí Vodafonu ale serveru Lidovky.cz potvrdila, že operátor bude všem zákazníkům účtovat pouze jednu aktivační sms zprávu a peníze za další zprávy vrátí zpět.

Upozornil na to iDnes.cz. Serveru Lidovky.cz to potvrdila to mluvčí operátoru Vodafone. 

„O tom, že iPhone po aktualizaci na iOS7 posílá aktivační SMS pro aplikace FaceTime a iMessage do zahraničí, konkrétně do Velké Británie, víme. SMS odchází na pozadí," sdělila mluvčí Vodafonu Adéla Konopková.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ní je odesílání většího množství sms zpráv způsobeno "vytížením serverů společnosti Apple v kombinaci s technickým problémem SMS centra společnosti Vodafone - nastavením SMS centra v případě doručování SMS na přetížené číslo příjemce".

Vodafone bude účtovat jen jednu sms

Konopková dále serveru řekla, že všem zákazníkům, kterým se chyba dotkla, bude Vodafone účtovat pouze jednu aktivační SMS. Pokud zákazník telefonu využívá předplacených služeb, bude mu vyčerpaný kredit za další odeslané smsky dobit v průběhu příštího týdne zpět.

"Zákazníkům s tarifními službami a OneNet zákazníkům, kteří mají zúčtovací období k 20. 9. 2013 a ve svém faktuře uvidí chybně účtované aktivační SMS, tyto náklady vykompenzujeme v příštím vyúčtování. Bude jim tedy účtována pouze jedna aktivační SMS," dodala mluvčí Vodafonu.

Apple představil nový operační systém v červnu. S novými funkcemi i designem přinesl největší změnu od uvedení prvního iPhonu. Čeští "jablíčkáři" si jej mohou instalovat od středy.

kysKateřina Sýsová

Najdete na Lidovky.cz