Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Nový podvod vám prodraží účet za telefon. Stačí dostat neznámou SMS

Desítky Čechů se staly obětí podvodu, když dostaly nevyžádanou SMS zprávu, odpověděly na ní a přišly tak o peníze. Mobilní operátoři si přitom „myjí ruce“ a podvodné prémiové SMS účtují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stejskal 9.11.2012 1:02

Naskýtá se otázka,

k čemu máme Telekomunikační úřad. To je prostě ochránce operátorů. Oni to měli s těmi esemeskami vymyšlené dobře. Poslali vám pitomost s tím, že se z ní můžete odhlásit zasláním SMS na číslo xxx. A tím jste se přihlásili. Má to všechny znaky podvodu a představoval bych si, že do takové firmy by šli všichni operátoři ve shodě s ČTÚ nekompromisně. Ale jak je vidět, důležitějších je těch dvacet procent z podvodu.

J. Vydra 8.11.2012 18:37

Mobilní operátoři dávají ruce pryč od okrádání

protože sami podvádějí a okrádají svoje zákazníky jak můžou. Takže s ostatními podvodníky drží basu. Např. kyslíci nakecávají penzistům, že jim za 90 kč nechají nejen telefonovat, ale ZDARMA přidají internetové spojení. Na účtě pak zjistíte, že těch "90kč" bylo bez DPH, a internet účtují za 125 kč! Takže místo 90kč platíte najednou 250!!! BACHA!!! Jeden podvodník větší než druhej!!!

J. Tínek 8.11.2012 18:22

Stát si myje ruce

nad vědomým okrádáním nevinných lidí ? Tak tohle je opravdu síla....

T. Hošek 8.11.2012 12:46

....

podle mne klasický Hoax ... i prémiové sms si musím objednat - tedy odeslat z mého telefonu objednávku.... zkrátka nesmysl...

P. Kolář 8.11.2012 10:05

Technologicky nemožné

samotné čtení SMS nemůže generovat žádný poplatek, protože to technicky nemožné. Velmi pravděpodobně se jedná o trochu něco jiného, jen to "spisovatel" lehce nepochopil.

P. Kratochvíl 8.11.2012 11:41

Re: Technologicky nemožné

Ano, je to nesmysl. Už to psali jinde. Jen TADY zapoměli napsat, že v SMS stálo to, že se lze odhlásit z těchto služeb pomocí SMS ve tvaru STOP na číslo 90......Takže se lidé v dobré víře odhlašovali a tím tedy zaplatili za SMS 99kč. Jak prosté...

R. Langer 8.11.2012 15:25

Re: Technologicky nemožné

Ale vy si můžete objednat placené SMS. Otázkou je, zda je možné, aby vám někdo poslal placenou SMS bez vyžádání. Věřil bych tomu, že u nás to možné je, ale jestli je to fakt...

J. Bartoš 8.11.2012 9:03

V tomto státě

mě už nic nepřekvapí. Když se pan Pekárek může stát poslancem, tak proč ne takové SMS.  Prostě země neomezených možností.

J. Kostelanský 8.11.2012 8:36

Typický príklad zlyhania štátu

Štát sa snaží dirigovať to či ono, ale takéto flagrantné porušenie zákonov a hlavne morálnych princípov ho nezaujíma. Práve v takýchto prípadoch by mal štát ukázať svoju silu a okamžite zasiahnuť - či už novelizáciou zákona, súdnym zákazom (prostredníctvom prokuratúry), telekomunikačným úradom - nakoniec štát má množstvo prostriedkov, ako si vynútiť niečo, musí ale chcieť.

Jednou z najviac charakteristických vlastností štátnych inštitúcií je však zbabelosť. Na malého človiečika, čo poctivo pracuje a platí dane, na takého si dovolí každý štátny úradník. Ale zlodejov, podvodníkov a kadejakých špekulantov - tak tých sa skoro všetci úradníci boja a nechcú si mazať svoje ručičky. To je v tom lepšom prípade. V tom horšom sú úradníci týmto spoločenských odpadom priamo platení.

P. Zeman 8.11.2012 8:17

Když pošlu...

...SMS, platím! To je jasné. Ale když dostanu či dokonce otevřu :-O? To vypadá na nějaký hoax.

P. Boublíková 8.11.2012 9:00

Re: Když pošlu...

Taky nechápu, jak je možné, že operátoři mohou chtít platbu po příjemci sms... možná něco takového existuje přes roaming - sms ze zahraničí?

T. Houška 8.11.2012 9:33

Re: Když pošlu...

Ne, on to ten odesílatel účtuje jako službu, obdobně jako když si koupíte lístek na tramvaj přes SMS. Je to samozřejmě čistý podvod, protože je to jakoby vám dopravní podnik poslal SMS jízdenku bez toho, že byste si ji objednali, a chtěl jí zaplatit. Postoj operátora je v tomhle případě absolutně skandální a postup státu také.

P. Kovář 8.11.2012 9:47

Re: Když pošlu...

Také mi to hlava nebere. Možná by měli v článku vysvětlit technický princip, jak to funguje, aby mi přijatá zpráva odečítala kredit. Opravdu mi ten článek přijde jako hoax.

V každém případě bych okamžitě žaloval svého operátora.

-. Zip 8.11.2012 16:15

Re: Když pošlu...

Někde jsou prémiové sms jako služba. Třeba si necháte posílat zprávy z burzy, zeptáte se na počasí a nebo já nevím co a platí se za příchozí sms. A platí se to právě za přijetí té SMS. Samozřejmě, že operátor by měl mít v podmínkách vůči tomu, kdo to využívá (tedy té firmě) nějaká pravidla, ale protože z toho má slušný zisk, tak dělá, že nic. Ale v principu je podvod skutečně na straně té firmy, že zneužívá služby.

V. Novák 8.11.2012 10:27

To záleží na způsobu tarifikace u vašeho operátora.

A ten se dá nastavit konfigurací tarifikačního SW. Když konkrétní (třeba virrtuální) operátor nastaví, že se tarifikuje doručení a platí příjemce, stačí nastavit notifikaci přečtení a je to. Nebo se o platbu podělí odesílatel i příjemce. Nebo odesílatel platí i za nedoručenou SMS, nebo... Možností kvanta.

Tohle je ovšem jiný případ - operátor nabízí jen službu cizímu účastníkovi a ten si ji zpoplatní. Účtuje operátor a peníze přefakturuje zadavateli služby. Že vy jste si tu službu neobjednal, je mezi vámi a tím, kdo vám ji vnutil.

P. Kovář 8.11.2012 12:00

Re: To záleží na způsobu tarifikace u vašeho operátora.

Pro mne je to právní nesmysl. Něco podobného, jako by mi někdo poslal mail který by mi přečtením odečetl u poskytovatele internetu nějaký kredit. Nebo by mi někdo přes plot vhodil do zahrady balík s mou adresou a žádným upozorněním a já tím, že jsem se do něj podíval, za něj i automaticky dlužím. Nikdo mi nemůže vnutit službu kterou jsem si neobjednal.

J. Kadeřábek 8.11.2012 12:12

Ale může.

Jen je třeba si přečíst obchodní podmínky Vašeho operátora. U Vodafone lze prémiové SMS zablokovat. Tím ovšem blokujete i své dárcovské a platbu jízdenky MHD. Možná, že to stojí za to.

P. Kovář 8.11.2012 13:50

Re: Ale může.

Zablokovává se, aby nešlo z telefonu odesílat, třeba aby si děti na mém telefonu nekupovali loga a tak. Co je mi ale bez objednávky doručeno, a nemohu ovlivnit, za to také nemohu ručit či brát závazek. I když ty nekonečné smlouvy napsané pidipísmnenky nestuduji tak podrobně, jsem si jist, že průměrný právník by operátora roztrhal jako papírového hada a jen hlupáci za to pokorně zaplatí.

Osobně si myslím, že si to autor článku trochu zmátl a je to novinářská kachna.

U chytrých telefonu samozřejmě existují již i možnosti, že přijde sms, tedy ne klasická textová zpráva, ale malý soubor který se otevřením spustí a v telefonu udělá nějakou operaci, že se tento buď sám někam připojí, nebo pošle sám zprávu na placené číslo. Podobně jako vir který ovládne počítač. Potom již užívatel za své zařízení nese odpovědnost, neměl vir spouštět a je to daň jeho negramotnosti.

I tento článek je výsledkem malé technické gramotnosti autora, je napsán bulvárně s minimem odbornějších informací.


Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...