Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový rok se probudí do velkých slev. Ušetříte na oblečení i elektronice

Slevy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy | foto: Shutterstock

PRAHA Krize nutí obchodní řetězce nabízet slevy o desítky procent, po svátcích zlevní převážně hračky, oblečení a elektronika. Slevy o padesát a více procent nabízeli obchodníci letos už před Vánocemi, po svátcích přidají do výprodejů i další kategorie zboží. Někde nabídnou ještě nižší ceny.

"Slevy budou podle našich informací ještě vyšší než slevy nabídnuté před Vánocemi, je ale možné, že zboží ve slevě bude méně," informoval Ivo Horák ze společnosti Retail Info, která provozuje internetové stránky o nakupování AkcniCeny.cz. Slevy lze podle jeho informací očekávat až do první poloviny února, nejvíce jich však obchodníci nabídnou hned po Štědrém dni a v prvním lednovém týdnu. Pohybovat se budou v rozmezí od 50 do 70 procent, ve výjimečných případech až do výše 90 procent.

Povánoční výprodej
"Slevy u nás probíhají již od 11. prosince. Nyní se vztahují zejména na textil, po Novém roce rozšíříme zlevněný sortiment na hračky, typické vánoční dekorace, nebo elektroniku. Přesný seznam však zatím nebudeme zveřejňovat." řekl jednatel obchodního řetězce Globus Petr Vyhnálek s tím, že slevy, které se nyní pohybují v rozmezí od 30 do 70 procent, poběží v obdobné výši i po Novém roce.

Obchody Albert, které již nyní nabízejí poloviční ceny na vánoční cukrovinky, vánoční kolekce a hračky, plánují další výraznou vlnu slev i během prvního lednového týdne. "Budou se týkat zejména nepotravinářského zboží, tedy hraček, oblečení, drobné elektroniky a podobně. V tomto období budeme pokračovat ve stejném trendu určování výše slev jako nyní," řekl manažer komunikace prodejen Albert Lukáš Hora.

Billa, která v předvánočním období nabízí slevy na svůj sortiment kolem 50 procent, plánuje podobný postup i v úvodu příštího roku. "Vybraný sortiment je vždy v akci po dobu jednoho týdne a akční nabídka se pravidelně obměňuje," doplnila mediální zástupkyně společnosti Billa Beata Bartošová. Obchodní řetězec Tesco slevy chystá také, ale podrobnosti tají. "Nebudeme zatím zveřejňovat, o jaký sortiment půjde a jaké slevy nabídneme," řekla tisková mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová, podle ní budou bližší informace známy mezi svátky.

Slevy

Outletové centrum Fashion Arena v pražských Štěrboholech připravuje velkou slevovou akci od 27. prosince do poloviny února příštího roku. Zúčastní se jí všechny prodejny centra. "Obchody se během akce snaží doprodat své zásoby, aby mohly uvolnit místo novým kolekcím," sdělila marketingová manažerka Fashion Areny Iva Janovská. Například prodejna Reebok chystá slevy více než 50 procent z outletové ceny a podobnou slevovou akci připravuje i obchod s obuví Salamander.

Hrozí permanentní slevy

Prodejci nabízejí stále větší slevy ve snaze udržet si tržby. "Některým obchodníkům se to sice podařilo, ale za cenu významného snížení marže i dalších negativních efektů do budoucna, jako je například vytvoření klimatu permanentního slevového očekávání," řekl LN ředitel společnosti provádějící průzkumy trhu Incoma GfK Tomáš Drtina, podle něhož budou slevy vzhledem k ekonomické situaci v následujících měsících velmi frekventované téma. Před loňskými Vánoci bylo v obchodech navzdory krizi více zákazníků než v předchozím roce a prodalo se také více zboží. Tržby obchodníků ale byly srovnatelné s rokem 2007, přičemž to zapříčinily právě nižší ceny.

Letošní rok bude pro obchodníky horší a maloobchodní tržby by kvůli menším útratám Čechů měly podle analytiků meziročně klesnout o zhruba čtyři procenta, přičemž maloobchodníci pravděpodobně utrží méně také v příštím roce. "Úspěchem bude nepatrný růst o jedno až dvě procenta," řekl analytik Atlantik FT Petr Sklenář.

Slevy v kostce

Globus
K dosavadnímu zlevněnému zboží, kterým je zejména textil a hračky, po Novém roce přibudou vánoční dekorace nebo elektronika. Výše slev se bude pohybovat v rozmezí 30 až 70 procent.
Tesco
Obchodní řetězec chystá po Novém roce slevy až do výše 70 procent. Kterého zboží se to týká, prozradí až po Vánocích.
Ahold
Slevy zde už nyní dosahují 50 procent. Další vlna slev v podobné výši bude pokračovat i během prvního lednového týdne. Bude se týkat zejména nepotravinářského zboží: hraček, oblečení a drobné elektroniky.
Billa
Slevy zde nyní dosahují 50 procent a budou v obdobném rozsahu pokračovat i po Novém roce. Vybraný sortiment je vždy v akci po dobu jednoho týdne.
Fashion Arena
Slevová akce zde bude trvat od 27. prosince 2009 do 14. února 2010. Zúčastní se jí všechny obchody outletového centra v pražských Štěrboholích. Slevy se budou pohybovat v rozmezí 30 až 70 procent.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!