5. června 2014 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový vir skrytý v aplikaci "Sex xionix" ohrožuje chytré mobily

T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | foto: Reuters

PRAHA Dle antivirové firmy Eset se objevil první vir pro mobilní telefony s operačním systémem Android, který zašifruje soubory na paměťové kartě a požaduje po uživatelích výkupné. Je skrytý v aplikaci s názvem "Sex xionix’", která ale není aktuálně ke stažení v obchodě Google Play. I proto je výskyt viru zatím spíše ojedinělý.

Trojský kůň pod označením Simplocker je určený pro přístroje s operačním systémem Android. Jde o obdobu obávaného trojského koně Cryptolocker, který útočí na počítače s operačním systémem Windows od listopadu loňského roku.

Virus zašifruje vybrané soubory na SD kartě a na displeji mobilu zobrazí informace, že telefon je uzamčen kvůli sledování dětské pornografie, a výzvu k zaplacení. Nalezený vzorek komunikuje s oběťmi rusky a výkupné má být placeno v ukrajinských hřivnách, v přepočtu jde o 16 eur. Má být placeno těžko sledovatelnou formou prostřednictvím služby MoneXy a útočníci slibují, že po zaplacení data dešifrují.

Pravděpodobně jde pouze o testovací verzi

"Podle všeho jde o testovací nasazení této hrozby ve stadiu vývoje. Například implementace šifrovacího mechanismu je nedokonalá. Ale už teď se můžeme obávat masivního nasazení zdokonalených verzí, a to i v jiných jazykových mutacích," uvedl bezpečnostní expert bratislavské centrály Esetu Robert Lipovský.

Simplocker sice obsahuje mechanismus pro dešifrování, ale kdo zaplatí, žádnou záruku splnění slibu nemá. Podle expertů by uživatelé měli v první řadě používat průběžně aktualizované bezpečnostní řešení, zálohovat důležitá data a chovat se při používání mobilního zařízení stejně obezřetně jako v případě počítače.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!