10. července 2012 15:31, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový web pranýřuje nekvalitní potraviny. Jde o evropský unikát

Nový web odhalující nekvalitní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový web odhalující nekvalitní potraviny | foto: www.potravinynapranyri.czLidovky.cz

PRAHA Lidé mohou ode dneška získat informace o nejakostních, falšovaných či nebezpečných potravinách prostřednictvím nového webu www.potravinynapranyri.cz. O jeho spuštění informovali zástupci ministerstva zemědělství a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Podle výsledků kontrol nevyhovujících potravin v maloobchodní síti v poslední době přibývá.

ČTĚTE TAKÉ:

Web svým návštěvníkům umožní vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Podle Jindřicha Pokory ze SZPI je takováto internetová stránka evropským unikátem.

Konec náhražkám a klamavému značení

Výrobci a prodejci se podle ministerstva pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných, ale také nebezpečných potravin. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. V okamžiku spuštění web obsahoval údaje o 350 nevyhovujících produktech, které odhalily kontroly SZPI.

Na novém webu se například dozvíte, že v nápoji Semtex plavaly nečistoty a hmyz.

Na novém webu se například dozvíte, že v nápoji Semtex plavaly nečistoty a hmyz.

"Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). "Vedle hlavního účelu - zveřejňování prohřešků - chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče," dodal ministr.

Lidovky.cz, ČTK