30. listopadu 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový zákon ochrání české dlužníky před tvrdými postihy za nesplácení

Daně. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daně. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejen EET začne fungovat od 1. prosince. Stejné datum je zásadní i pro tuzemské spotřebitele. Začne totiž platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který posiluje postavení spotřebitele vůči bankám a úvěrovým firmám. Na celý trh s půjčkami bude dohlížet Česká národní banka.

Nastává čas Vánoc, kdy mnozí Češi řeší nedostatek peněz na dárky půjčkou od některé z tuzemských úvěrových společností. Například podle nedávného průzkumu ČSOB se kvůli bohaté nadílce hodlá zadlužit každý desátý Čech.

Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru, který zítra vstoupí v účinnost, však dlužníkům odpadne část starostí.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru.

„Nový zákon udává strop pro maximálně možné uplatněné sankce a pokuty, což klasické poskytovatele půjček významně nelimituje,“ konstatuje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Například pokuta nebude smět přesáhnout 0,1 procenta z dlužné částky za den, a souhrn všech pokut navíc nesmí přesáhnout 50 procent z výše půjčky. A maximální výše pokut nově činí 200 tisíc korun.

Malá revoluce

„Nová úprava má za cíl vymýtit ty poskytovatele půjček, jejichž obchodní model je založený na výnosech z vymáhání,“ soudí Hák. Mimo jiné totiž od 1. prosince nebude možné uplatňovat v úvěrových smlouvách takzvané rozhodčí doložky.

Ty umožňovaly, aby v případě nedodržení podmínek smlouvy mohli spor rozhodovat namísto soudu předem určení arbitři. Teď v případě sporu půjde věc k nezávislému soudu.

„Zákon přináší malou revoluci do oblasti půjčování peněz, ale nelze očekávat, že se hned vyřeší s počátkem účinnosti. Předně, smlouvy uzavřené před 1. prosincem 2016 zůstanou platné, což se týká jak platnosti již uzavřených rozhodčích smluv, tak i sankčních mechanismů,“ vysvětluje Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství neziskové organizace Člověk v tísni.

„Nově uzavírané smlouvy však již budou podstatně bezpečnější a méně nemravné,“ dodal Hůle pro LN.

Zásadní změnou je, že budou nově regulovány i mikropůjčky do pěti tisíc korun, které zneužívaly zejména firmy poskytující drobné půjčky těsně před výplatou. Právě u nich byly sankce z prodlení největší problém.

ČNB se bude muset činit

Jednou z velkých změn je pak dohled České národní banky, která bude nově dohlížet právě i na nebankovní poskytovatele půjček. Cílem zákonu je totiž i redukovat počet subjektů poskytujících půjčky, kdy dnes k této činnosti stačí jen živnostenský list. Teď bude ale třeba licence od ČNB.

„Proces licencování garantuje všem účastníkům trhu, že oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru obdrží pouze takový subjekt, který v průběhu licenčního řízení prokáže splnění podmínek pro udělení oprávnění,“ uvedl člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.

Podle Nidetzkého jde například o důvěryhodnost subjektu, odbornou způsobilost nebo počáteční kapitál, který by měl dosáhnout 20 milionů korun.

Nebude to ale hned. Odhadem desítky tisíc takovýchto poskytovatelů půjček v České republice ovšem rozhodně nezmizí přes noc. Jednak teď budou mít tři měsíce na to, aby požádali ČNB o možnost podnikat dále na úvěrovém trhu. A bankovní dozor bude mít od začátku prosince celých osmnáct měsíců na to, aby o udělení oprávnění rozhodl.

Nová legislativa rovněž dopadne na takzvané šedé poskytovatele úvěrů, kteří fungují na legální bázi. Na klasické lichváře ovšem ani zákon nedosáhne. „Lichváři s novým zákonem nezaniknou, ti budou kořistit na chudých lidech v nouzi i po plném náběhu zákona po 18 měsících,“ upozorňuje Hůle.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru - infografika.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…