22. listopadu 2011 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nutella klame. Není tak zdravá, jak se tváří

Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | foto: Shutterstock

PRAHA Výrobce čokoládové pomazánky Nutella, italská společnost Ferrero, uvádí na etiketách nepravdivé informace o prospěšnosti výrobku na zdraví lidí a musí je změnit. Rozhodl o tom Vrchní soud ve Frankfurtu nad Mohanem, kam se žalobou na značení Nutelly obrátily německé spotřebitelské organizace.

O rozsudku informoval server Aktuálně.cz. Zástupci německé pobočky oznámili, že firma etikety upraví a proti verdiktu se odvolá. Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověří značení Nutelly v Česku, sdělil její mluvčí Michal Spáčil.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud uznal, že firma na etiketě klamavě uvádí obsahy jednotlivých složek výrobku. Problém je v tom, že zatímco množství tuků a cukrů Ferrero počítá z 15 gramů pomazánky, vysoký obsah vitamínů, které člověk dostane do svého těla při požívání čokoládové pomazánky, vypočítala ze 100 gramů Nutelly.

Přísně střežený recept

Takový postup je podle soudu podvodem na zákazníky. Ti nemají v obchodech dostatek času studovat a přesně zjišťovat, co který výrobek obsahuje, proto by informace na etiketách neměly zavádět a měly by být jasné a srozumitelné. Pokud firma etikety nezmění, hrozí jí pokuta 250.000 eur (6,4 milionu korun).

Asi nejznámější tváří Nutelly v Česku byla olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová

Asi nejznámější tváří Nutelly v Česku byla olympijská vítězka Štěpánka HilgertováMluvčí SZPI Spáčil uvedl, že inspekce vyhodnotila informace jako podnět ke kontrole. "Vykoná tedy vlastní šetření, při němž ověří značení výrobku v tuzemské tržní síti," doplnil mluvčí.

Nutella je jedním z nejznámějších čokoládových výrobků na světě, pomazánku firma vyrábí od roku 1964 a prodává se v 75 zemích světa. Přesný recept firma přísně střeží.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.