15. prosince 2008 12:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O české bitevníky L-159 mají zájem Rakušané

Bitevník české armády L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník české armády L-159 | foto: Reprofoto

PRAHA Rakouské vojenské letectvo zvažuje možnost, že své staré cvičné stroje nahradí českými bitevníky L-159. Náčelník rakouského generálního štábu Edmund Entacher dnes novinářům řekl, že jeho piloti by potřebovali deset až 20 kusů nových cvičných letadel. Zdůraznil ale také, že akvizice L-159 je stále jen jednou ze zvažovaných variant.

V příštím roce proto do Česka přijedou rakouští piloti a další experti, aby se na stroje z Aera Vodochody podívali. České letectvo má přes sedm desítek těchto podzvukových letadel, která jsou vybavena moderní elektronikou.

Armáda ale zdaleka nevyužívá všechny a přebytečných letadel by se ráda zbavila. Většina vyrobených L-159 je však v jednosedadlové, pro výcvik pilotů tedy méně vhodné verzi.

"Probírali jsme některé jejich technické parametry i vlastní použití," poznamenal náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek.

Rakousko používá jako cvičný stroj už 39 let stará letadla Saab 105, kterých má k dispozici čtyři desítky. Poté, co se na přelomu tisíciletí rozhodlo nahradit švédské stíhačky Drakken moderními Eurofighter Typhoon, hledá nyní v celé Evropě nový systém cvičných strojů, vysvětlil Entacher.

"Nebude záležet jen na technických parametrech, ale i na tom, co nám dovolí rozpočet," dodal.

České letectvo je zatím jediné, které L-159 z Aera Vodochody využívá. Snahy stroj prodat do dalších zemí zatím nebyly úspěšné. V současnosti jsou zřejmě nejdál komplexní vyjednávání, v jejichž rámci by ČR získala tři transportní letadla Casa-259M výměnou za několik bitevníků, které by se nakonec měly dostat do Bolívie.
Lidovky.cz