18. února 2009 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O hypotéky není zájem, lidé vyčkávají

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej nemovitosti zatížené hypotékou | foto: archiv Jaga Media

PRAHA Zaměstnancům hypotečních bank ubyla výrazně práce. Potenciální zákazníci čekají, zda se nezlevní nemovitosti, bankám se zase nechce do zlevňování hypoték. Jejich objem v lednu meziročně spadl o zhruba 44 procent na 4,6 miliardy korun. Celkově bylo poskytnuto 2675 hypoték.

Server Hypoindex.cz čerpal údaje z devíti tuzemských bank. Loni v lednu bankovní domy prodaly fyzickým osobám 4817 hypoték za 8,2 miliardy korun.

Průměrná úroková sazba všech prodaných hypoték v letošním lednu dále stoupla na 5,74 procenta z prosincových 5,69 procenta. Hypotéky s rok platící fixací, tedy s neměnnými podmínkami, měly úrok dokonce 5,93 procenta. "Zájem o hypotéky je v porovnání s čísly z minulých let opravdu mizivý. Lidé stále spekulují na pokles cen nemovitostí a pobočky hypotečních bank zejí prázdnotou," uvedl server.

Česká národní banka v únoru snížila svou hlavní úrokovou sazbu na již 1,75 procenta. Drtivá většina bank však na to nereagovala a se sazbami hypoték nehýbala s poukazem na vývoj na mezibankovním trhu a zvýšenou rizikovost.

"Kroky centrální banky by měly ovlivňovat především cenu peněz na velmi krátkodobé půjčky, ale ani to se neděje. Zdroje na dlouhodobější úvěry, včetně hypoték, jsou nedostatkovým zbožím, protože mezibankovní trh nefunguje a volné likvidity je stále ještě málo," citoval server generálního ředitele Hypoteční banky Jana Sadila.

V loňském roce tuzemský hypoteční trh podle statistik ministerstva pro místní rozvoj klesl i kvůli finanční krizi o pětinu. Banky poskytly v roce 2008 občanům hypoteční úvěry za necelých 114 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo rekordních 142 miliard korun. I tak šlo o druhý největší objem úvěrů od počátku činnosti hypotečních bank v tuzemsku. Pro letošek podle některých analytiků bude úspěchem stomiliardová hranice.

ČTK