27. srpna 2009 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O našich penězích, ale bez nás

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Jiří Paroubek | foto: Lidovky.cz

Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, spolu nad snídaní čtyři důležití muži projednávají výhled českého státního rozpočtu na příští rok.

Jan Fischer, Eduard Janota, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek spolu debatují o tom, co je třeba udělat, aby se Česká republika vyhnula fiskální katastrofě v podobě bezmála čtvrtbilionového deficitu ve státním rozpočtu na příští rok.

Paroubek s Topolánkem tak budou mít konečně příležitost osvětlit, co chtějí po volbách s rozpočtem dělat a zda jsou v této oblasti ochotni spolu kooperovat. Nebo ať aspoň zdůvodní, proč všechna varování ministra financí považují za blbost.

Jenže žádných televizních záběrů na velkou rozpočtovou čtyřku se dnes nedočkáme. Schůzka není určena pro veřejnost, o jejíchž penězích se jedná. Žádná tisková konference, dokonce ani fotografie. I místo jednání je tajné, aby novináři politiky nerušili od jejich důležité práce.

Paroubek s Topolánkem si to zřejmě dali jako podmínku. Kdyby se totiž postavili před novináře pod dohledem Eduarda Janoty, tak riskují, že jejich vyjádření rovnou zrecenzuje pro ně velmi nelichotivým způsobem. A to se jim krátce před volbami nehodí do krámu.

Ale i fakt, že se Paroubek a Topolánek scházejí u jednoho jednacího stolu, má velkou výpovědní hodnotu. Evidentně nastal čas, kdy spolu občanští a sociální demokraté spolupracovat musí.
A to je teprve před volbami.