Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O pojištění odpovědnosti je zájem. Nejčastější škoda? Vytopení sousedů

Pračka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pračka - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Zájem lidí o pojištění odpovědnosti výrazně roste. Nejčastější škodou je vytopení souseda. Průměrná škoda je mezi 10 000 až 15 000 Kč. Za nárůstem stojí i změna přístupu firem ke škodám, které jim způsobí jejich zaměstnanci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Další boom odpovědnostních pojistek přinese podle nich od ledna nový občanský zákoník.

"Pojistit si vlastní nešikovnost, ať už v zaměstnání nebo jinde, kde se běžně pohybujeme, se stalo hitem. Za tři roky, tedy od doby, kdy ČSOB Pojišťovna nabízí pojištění odpovědnosti jako samostatný produkt, si jej pořídilo přes 34 000 klientů. Ti vlastní nešikovností způsobili takřka 5000 škod, jejichž průměrná výše dosáhla 15 000 korun," uvedl ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny Jan Šepek.

Mezi nejčastější škody z občanské odpovědnosti patří podle něj vytopení souseda špatně uzavřeným kohoutkem nebo prasklou hadicí od pračky. Z pojištění odpovědnosti z výkonu povolání suverénně vedou škody způsobené na dopravním prostředku zaměstnavatele, konkrétně nacouvání do překážky, poškrábání nebo promáčknutí auta, způsobení dopravní nehody, ale také natankování nesprávného paliva.

Průměrná škoda je deset tisíc korun

U České pojišťovny činí průměrná škoda okolo 10 000 Kč. "Nejvíce nám klienti z odpovědnostního pojištění hlásí škody spojené s únikem vody. Nejčastěji jde o vytopení sousedů kvůli závadám na domácích spotřebičích, jako jsou pračky a myčky na nádobí," řekla mluvčí ČP Ivana Buriánková.

ČTĚTE TAKÉ

Toto pojištění hodně změní od ledna nový občanský zákoník. Do pojištění se promítne nová úprava náhrady škody (nově újmy) na zdraví. Nový kodex opouští současné pojetí náhrad škod na zdraví stanovovaných na základě bodové vyhlášky. To bude v následujících letech hlavně v odpovědnostním pojištění (například v povinném ručení) znamenat nárůst výše škod, což se současně bude muset promítnout i do ceny pojistek. Klienti tedy budou za pojištění platit více, v konečném důsledku ale získají spravedlivější odškodnění, upozornil mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

Zájem o pojištění odpovědnosti roste i kvůli tomu, že stále více společností požaduje, aby zaměstnanci zaplatili škodu, kterou způsobí v práci. Ať už jde o nabourané auto nebo třeba chybnou objednávku. Například finančně poradenská společnost DataLife v uplynulých dvou letech zaznamenala stoprocentní nárůst pojištění odpovědnosti za škodu.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!