Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O přídavky přijde třetina rodin

Komu ušetří rovná daň peníze? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komu ušetří rovná daň peníze? | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Rodin, které dosáhnou na přídavek na dítě, po prvním lednu výrazně ubude. Nárok na něj ztratí třetina dosavadních příjemců, tedy víc než šest set tisíc rodin.

Dosud vylepšoval rozpočet rodin, jejichž měsíční čistý příjem nepřevýšil čtyřnásobek životního minima. V příštím roce ho dostanou jen rodiny s čistým příjmem do 2,4násobku životního minima.Například životní minimum čtyřčlenné rodiny se dvěma dětmi mezi 6 a 15  lety je 9400 korun. Dosud na měla na přídavky nárok, pokud měla příjem nižší než 37 600 korun měsíčně. V příštím roce dostane příspěvek na dítě jen tehdy, když její příjem nepřesáhne 22 560 korun.

Částka přídavku byla odstupňována podle věku dítěte a také podle příjmu rodiny. Nejvíce dostávaly rodiny s příjmem do 1,5násobku životního minima, nejméně rodiny s příjmem nad 2,4násobkem životního minima. To se od příštího roku také změní, přídavek bude odstupňován jen podle věku dítěte.


 
Prodělají na tom rodiny s nižším příjmem - ty dosud dostávaly přibližně o sto korun měsíčně víc. Novinkou je také to, že částka přídavku se nebude automaticky valorizovat, o jejím zvýšení bude napříště rozhodovat vláda a parlament. „To umožní kontrolu vývoje sociálních mandatorních výdajů,“ argumentuje ministr Petr Nečas.

Stát na změnách ušetří příští rok zhruba osm miliard korun. Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška ale většina rodin příští rok na dětech naopak vydělá. „Dá se říci, že o co lidé přijdou na přídavcích, to se jim vrátí na nižších daních,“ říká Hošek. Konkrétně proto, že se výrazně zvyšují daňové slevy na děti a na vyživovaného manžela(-ku). Na každé dítě si bude možné odečíst místo dosavadních 500 korun měsíčně 890 korun. V případě vyživovaného manžela či manželky je rozdíl ještě větší. Místo dosavadních 350 korun 2070 korun měsíčně.

Například rodina, kde oba manželé pracují, se dvěma dětmi mezi 6 a 15 rokem a s příjmem 35 000 korun přijde o přídavky na děti. Jejich částka v tomto případě činila 618 korun měsíčně. Od čisté daně si ale odečte o 780 korun více než dosud. Její bilance tak bude plus 152 korun měsíčně.

Náměstek Hošek dokonce odhaduje, že celková bilance úspor na přídavcích na jedné straně a ztrát na dani na straně druhé bude pro stát nevýhodná. „Velice hrubý odhad je, že stát bude tratit oproti stavu v letošním roce asi čtvrtinu,“ tvrdí Hošek.

Jedné skupině lidí se ale změny nevyplatí. Jde o rodiny, kde jsou oba partneři nezaměstnaní. Vzhledem k nízkým příjmům budou dostávat nižší přídavek než dosud. Pokud mají dvě děti mezi 6 a 15 rokem, přijdou měsíčně o 198 korun. „Systém zvýhodňuje ty rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje,“ vysvětluje Nečas. „Je to zároveň částečné opatření proti zneužívání sociálního systému, kdy se oba rodiče snaží žít pouze ze sociálních dávek.“ uvedl ministr.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...