7. dubna 2009 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O špatných investicích rozhodují geny

Na špatná rozhodnutí v oblasti peněz nemá vliv jen smůla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na špatná rozhodnutí v oblasti peněz nemá vliv jen smůla. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Pokud se každé rozhodnutí, které uděláte v oblasti financí, promění v katastrofu, možná za to nemůže jen smůla. Doktor Ahmad Hariri z Pitsburské univerzity totiž našel geny, které ke špatným investičním rozhodnutím přímo vybízejí. Pokud nemáte správnou genetickou výbavu, nemusíte sice na svět peněz ještě zcela zanevřít, opatrnost je však na místě.

Pokusů doktora Haririho se zúčastnil i novinář Jason Zweig z amerického finančního listu Wall strett Journal. Přestože byl přesvědčený, je že konzervativní a zodpovědný investor, výsledky jeho testů ukázaly pravý opak.

Doktor Hariri prozkoumal pět genů, které ovlivňují tu část mozku, která u každého jedince rozhoduje o riskování a zisku. Ve všech Zweigových alelách přitom našel odlišnost, která je odpovědná za špatná investiční rozhodnutí.

Největším ohrožením pro investory je gen s názvem FAAH. Přibližně čtvrtina lidí s evropskými předky má alelu 385A tohoto genu, která v mozku tlumí systém strachu a posiluje mozkovou reakci na vidinu zbohatnutí. Další záludný gen se jmenuje DRD2. Celá pětina bělošské populace má na tomto genu alelu, která je činí více náchylnými k propadnutí hráčské vášni.

Špatná zpráva ale může přijít i po vyšetření na magnetické resonanci. Dobře nedopadl ani americký novinář Jason Zweig. Poté, co mu lékaři řekli, že vyhrál 10 dolarů, činnost v mozkové části, která zpracovává dobré zprávy, byla dvakrát větší než v průměru u ostatních účastníků testu.

To znamená, že Zweigův mozek touží po zbohatnutí dvakrát více než u ostatních zkoumaných investorů. Podle doktora Haririho lidé, jejichž mozek reaguje takto bouřlivě, touží po okamžitém uspokojení z rychlého zisku. „Kontrola této impulsivní reakce na možnost zisku je nezbytná pro úspěch v mnoha oblastech života,“ říká Hariri. Jako příklad uvádí investování, kde netrpělivost vede k nižším výnosům.

Pomocí laboratorních testů ale lze zjistit, i jak investor reaguje na reálné investiční možnosti. Jak ukázaly výsledky amerického novináře, takové zkoumání se může od předchozích poznatků o genetické výbavě značně lišit. Asi jen dvacet procent rozhodování o rizicích je totiž určeno genetickým kódem, zbytek vychází z výchovy, zkušeností a vzdělání.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)