6. března 2012 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O zákazu polských potravin Česko neuvažuje

Nákup potravin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup potravin - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zemědělství (MZe) zatím neuvažuje o plošném zákazu dovozu polských potravin kvůli aféře s technickou solí v potravinách.

Na tiskové konferenci to dne řekl ministr zemědělství Petr Bendl. Zákaz by podle něj byl možný v případě ohrožení zdraví obyvatel Česka, o tom však v současnosti nejsou signály.

V Česku již bylo pozastaveno uvádění balené jedlé soli z Polska do oběhu, a to do doby, než bude prokázána zdravotní nezávadnost. Dozorové orgány zjistily, že čeští výrobci v převážné většině případů používají při výrobě jedlou sůl z jiných členských států EU než z Polska, uvedlo ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ:

Bendlův úřad není spokojen s tím, jak Polsko o výskytu technické soli v potravinách dosud informovalo. Bendl prý zejména postrádá seznam firem, které použily technickou sůl při výrobě potravin. Obrátil se proto dnes na polské ministerstvo zemědělství, které žádá o chybějící informace a o součinnost tamních kontrolních orgánů s českými.

"Požadujeme informace o zásilkách potravinářských výrobků s obsahem průmyslové soli, které mohly být uvedeny na trh v České republice," řekl k obsahu dopisu Bendl. Ministerstvo ve věci komunikuje také s Evropskou komisí.

Nešlo o posypovou sůl, ale průmyslovou

Bendl zároveň upřesnil, že v potravinách v Polsku se objevila sůl používaná v průmyslu, nikoli sůl určená k posypům komunikací, jak prý nesprávně uvedla některá média. "Posypová sůl je mnohem dražší, to by se nikomu nevyplatilo," podotkl. "Nicméně průmyslová sůl do potravin rozhodně nepatří," dodal.

Hygienici z Poznaně dnes uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Ukázaly to prý výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují.

"Pro nás to neznamená nic jiného, než ´důvěřuj, ale prověřuj´," reagoval Bendl s tím, že nechá tuzemské dozorové orgány dokončit testování vzorků polských potravin, které se dostaly na tuzemský trh, a až poté učiní závěry.

Firmy zapletené do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám.

Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Česká Státní zemědělská potravinářská inspekce (SZPI) v souvislosti s touto kauzou odebrala vzorky potravin z Polska.

"SZPI odebrala vzorky masných výrobků, koření a kořenících směsí s obsahem soli a pekařských výrobků. Veterináři odebrali vzorky masných výrobků a soli," uvedl Bendl. Výsledky by podle ministra měly být známy koncem týdne, dílčí již ve středu.

Nebezpečná dvě procenta

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josef Duben, obsahuje technická sůl zhruba 98 procent kuchyňské soli. Zbylá dvě procenta tvoří příměsi, zejména látky, které mají zabránit spékání soli. "Jde opravdu o velké ředění, ze kterého by ohrožení zdraví lidí vyplývat nemělo. To však nic nemění na tom, že pro potravinářské účely smí být použity pouze ingredience pro tento účel schválené," upozornil Duben.

Dovoz polských potravin do Česka v posledních letech rychle roste a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních 20 miliard korun. Vyplývá to z údajů, Českého statistického úřadu. Aféra s technickou solí v potravinách by ale mohla vývoj dovozů nepříznivě ovlivnit.

Pokud Poláci nezveřejní seznam výrobců, kteří používají technickou sůl k přípravě potravin, mělo by Česko zastavit všechen dovoz potravin z této země, uvedla v pondělí Dana Večeřová z Potravinářské komory. Stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD) vyzval v pondělí Bendla, aby do vyšetření aféry dovozy polských potravin zakázal.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.