20. května 2009 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O2 má problémy kvůli obvolávání zákazníků

Reklama na Telefóniku O2  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklama na Telefóniku O2 | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Český telekomunikační úřad zahájil správní řízení s Telefónikou O2 kvůli obvolávání zákazníků konkurence. Na nevyžádané hovory svým zákazníkům v minulém i letošním roce si stěžoval T-Mobile i Vodafone. Telefónika tak údajně zneužívala údaje z databází, které s ostatními operátory sdílí. Společnost podle mluvčího Martina Žabky zatím o začátku řízení nikdo oficiálně neinformoval.

Operátoři se na ČTÚ obrátili již loni v létě. Úřad pak začal marketingovou kampaň O2 šetřit a letos v květnu po právním rozboru a konzultaci s Úřadem pro ochranu osobních údajů zahájil správní řízení. "Podle podnětu společnosti T-Mobile a Vodafone se jednalo o masivní marketingovou kampaň společnosti Telefónica trvající od května 2008 nejméně do září 2008," uvedla mluvčí úřadu Dana Makrlíková.

O2 podle Žabky v rámci rozsáhlé kampaně k představení nových tarifů Neon oslovila statisíce majitelů mobilních telefonů a pevných linek. Využila k tomu různé prostředky přímé komunikace, mimo jiné i telefonické nabídky. "Obvolávání bylo zaměřeno na čísla, u nichž máme příslušný souhlas, a dále náhodně generovaná čísla a veřejně dostupné databáze, takže jsme samozřejmě oslovili i řadu zákazníků konkurence," vysvětlil.

Telefónikou najatá firma měla od loňského roku volat zákazníkům T-Mobilu a Vodafonu, kteří hodně telefonují do její sítě, a přesvědčovat je o výhodách přechodu k O2. Firma přitom údajně zneužívala údaje z databází, které s ostatními operátory sdílí.

"Vzhledem k tomu, že na toto téma dostáváme hodně dotazů od našich zákazníků, zveřejnili jsme dnes na našich webových stránkách více informací a radu, co v dělat, pokud se do podobné situace dostanou," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

T-Mobile podle mluvčí Martiny Kemrové rovněž využívá při nabízení svých produktů služby třetích stran. Na konci minulého roku ale přijal opatření, která mají snížit počet stížností na prodejce.

ČTK