28. července 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O2 rozesílá informace o radarech. Policii to nevadí

Policejní kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Operátor Telefónica O2 se rozhodl, že za poplatek umožní pirátům silnic vyhnout se policejní kontrole. Za 49 Kč zašle na mobilní telefon detailní informaci o umístění policejních radarů v kraji, který si řidič vybere.

Zákazníkům Telefóniky chodí od operátora v těchto dnech SMS zpráva, která jim neobvyklou službu nabízí: NOVINKA! Zasílání SMS o měření rychlosti. Denně až 80 radarů. ...Cena služby je 49 Kč/měsíc.

Policie je překvapivě k takovéto službě poměrně benevolentní. "Ze zkušenosti mohu říct, že takovéto služby jsou málo důvěryhodné," řekl Lidovkám ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil. Vzhledem k tomu, že se hlídky často přemísťují, mají podle něj smsky spíše preventivní dopad a řidiči jezdí pomalu i na místech, kde policie rychlost zrovna neměří. "Navíc máme i pohyblivé hlídky, které takovýto systém nikdy nemůže zachytit," dodává Tržil.

Podle mluvčího Telefóniky Martina Žabky služba funguje už rok a půl a je v ní zahrnuto i běžné dopravní zpravodajství. Informace o radarech se v SMS paradoxně ani objevit nemusí. "Řidiči jsou ale většinou velmi solidární," popisuje Žabka systém, na jakém radarové zpravodajství funguje.

Dopravní informace, které O2  rozesílá, poskytuje společnosti externí firma. Ta shromažďuje zprávy o radarech přímo od řidičů. "Je to stejné, jako když volají lidé do rádia," říká Žabka.

Tento systém sice podle šéfa dopravních policistů sice nejspíš nelegální není, přesto práci policie ovlivňuje. Například poté, co proběhne na rádiích informace o umístění radaru, je podle něj běžné, že na daném úseku už strážníci nikoho za překročení rychlosti nechytí.

Lidovky.cz