Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce a města dluží 107 miliard

Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha | foto: pribrampribramReprofoto

PRAHA Česká města a obce dluží každým rokem větší částky peněz. U více než tří set obcí již zadlužení dosáhlo kritické úrovně. U většiny subjektů se ale přesto ekonomické zdraví nezhoršuje a v mnoha případech se dá hovořit i o jeho zlepšení.

„Suma celkových cizích zdrojů financování českých obcí je asi 107 miliard a sto milionů korun,“ uvedl Pavel Finger, člen představenstva společnosti CCB - Czech Credit Bureau, která studii s těmito informacemi vypracovala. Bankovní úvěry činily podle Fingera téměř polovinu této sumy, přesněji 45 miliard korun.

Většinu vypůjčených peněz využívají regiony na budování infrastruktury, jako jsou silnice, kanalizace nebo systémy veřejného osvětlení. Podle analytika Petra Sklenáře z Atlantik FT tak stále naprostá většina půjček směřuje ke zkvalitňování života v obcích a není zaměřená na tvorbu zisku.

Nejzadluženější obcí je hlavní město Praha
V roce 2003 činilo celkové zadlužení českých obcí 92 miliard korun, o rok později to bylo již o pět miliard více. Loni tak přesáhlo symbolickou stomiliardovou hranici.

Většina obcí podle studie hospodaří se svými dluhy zodpovědně, a ve vztahu k věřitelům jsou tak považovány za klienty s nízkým nebo velmi nízkým rizikem. Jsou však i takové, které mají se splácením dluhů vážné potíže.

„Kritické hranice zadluženosti dosáhlo asi pět procent českých obcí,“ uvedl k tomu Jan Cigler z CCB. To při celkovém počtu přes 6200 obcí představuje více než tři sta z nich, které jsou považovány za rizikové věřitele. Známý je například případ Rokytnice nad Jizerou, na jejíž majetek byla dokonce vyhlášena exekuce. Stejná hrozba se před časem vznášela také nad středočeským Kácovem na řece Sázavě.

Podle vyjádření poradce ministra financí Vlastimila Tlustého, ekonoma Miroslava Zámečníka, asi ministerstvo v budoucnu zvaží úpravu insolvenčního zákona, aby i pro obce platila přesná pravidla týkající se úpadku pro případ, že již nebudou schopny splácet závazky.

Nejzadluženějším regionem je s velkým náskokem česká metropole Praha. Ta má s více než čtyřiceti sedmi miliardami dluhů takřka poloviční podíl na celkovém zadlužení obcí a krajů v republice. Hned za Prahou se umístil Jihomoravský kraj, a to především kvůli svému centru Brnu, které stejně jako Praha patří k obcím s největšími závazky. Nebýt Brna patřil by jih Moravy v rámci republiky k relativně méně zadluženým regionům.

Opačná situace než ve většině krajských měst ale panuje například v Pardubicích a jeho kraji. Zatímco centrum regionu je zadluženo málo, u okolních obcí je to naopak.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?