6. června 2007 7:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce bojují proti hazardu

Hazard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard (ilustrační foto) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Řada měst a obcí se v minulosti pokoušela bojovat proti hazardu na svém území zákazem hracích automatů. Nyní tak ale postupovat nemohou. Modernější hrací přístroje, takzvané videoloterijní terminály, totiž povoluje přímo ministerstvo financí. To se však nelíbí představitelům několika měst. Proto připravují proti státu ústavní stížnost.

„Důvodem je skandální postup ministerstva financí, které tam, kde obce zakázaly provoz hazardu, povolilo jiný, a ještě nebezpečnější,“ řekl místostarosta Jičína Ladislav Brykner. Obcím nejvíce vadí, že na rozdíl od starých hracích automatů na mince, ve kterých většinou zmizelo jen několik dvacetikorun, ty nové přijímají i bankovky. Útrata běžného hráče je v nich tak mnohem vyšší. Zvětšují se ovšem také negativní sociální a kriminální dopady.

Češi loni prosázeli téměř sto miliard korun Současná situace přivedla několik měst a dva senátory k tomu, aby založili Sdružení měst a obcí proti hazardu. Vedle Jičína se do sdružení zapojila také města Aš, Bohumín, Děčín a Velké Meziříčí. Podle senátora za ČSSD a starosty Bohumína Petra Víchy o přistoupení uvažuje dalších čtyřicet měst.

Toto sdružení se snaží dosáhnout toho, aby byl novelizován zákon o loteriích v podobě, která by umožnila rozhodovat o povolení nebo zákazu hazardních her obcím v rámci jejich samosprávné působnosti. Pro případ, že by novela zákona neprošla, chystá sdružení stížnost k institucím Evropské unie a k Evropskému soudu pro lidská práva.

Kontroverzi vnáší do problému také to, že část příjmů z hazardních her a loterijní činnosti jde ze zákona na podporu veřejně prospěšných organizací, především sportu. Některá sportovní sdružení se proto obávají, že zmizí-li hazard, nebudou mít dostatek finančních prostředků na svou činnost.

Advantage Consulting, s.r.o.
KONZULTANT SAP SD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč