31. října 2007 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce dostanou miliardy navíc

Zástupci většiny obcí se mohou příští rok připravit na větší přísun peněz od státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci většiny obcí se mohou příští rok připravit na větší přísun peněz od státu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zástupci většiny obcí se mohou příští rok připravit na větší přísun peněz od státu. Sněmovna definitivně schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Podle vládního záměru má přinést obcím v příštím roce až 4,6 miliardy korun navíc.

Ministr financí Miroslav Kalousek poslance ujistil, že vláda chce připravit zcela nový zákon, který by rozdělování daní řešil. Podle něho je jedním z cílů novely odstranit skokové rozdíly v příjmech obcí podle počtu obyvatel. Dalším cílem je posílit příjmy venkova. "Ze schodů učinit křivku a posílit venkovský prostor," charakterizoval již dříve vládní novelu Kalousek.

Poslanci dnes neschválili ani jeden z předložených pozměňovacích návrhů. Poslanec KSČM Petr Braný například navrhoval, aby obce dostávaly až 25 procent ze sdílených daní. Podle schváleného návrhu tak budou dostávat 21,4 procenta.

Novela stanoví, že obce dostanou peníze také podle poměru celkové výměry jejich území k celkové výměře katastrálních území všech obcí. K tomu se ještě přičte podíl počtu obyvatel k počtu obyvatel všech obcí a vše se navíc upraví podle zákonem stanovených koeficientů.

Vzrůst by měly příjmy všech obcí, s výjimkou Olomouce a dalších asi 20 obcí. Podle Kalouska dostane Olomouc o téměř 150 milionů korun méně. Premiér proto ministrovi financí již dříve uložil, aby vládě předložil individuální řešení pomoci tomuto městu.

Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz