Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce kritizují státní rozpočet

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česká města a obce budou muset přehodnotit své plány na příští rok. Kvůli škrtům ve státním rozpočtu totiž příští rok přijdou o tři miliardy korun, které jim jako navýšení příjmu slíbila bývalá Paroubkova vláda. To se přitom zástupcům jednotlivých měst nelíbí.

„Je to problém, protože ty příjmy jsou čím dál nižší, zřejmě budeme muset odložit některé investice,“ tvrdí například šéfka odboru financí Městského úřadu Tábor Dana Daňková. Odsunout se tak mohou například opravy komunikací, sdělila Daňková.

Rozpočtové škrty, které připravil bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka a jeho nástupce Vlastimil Tlustý je nyní musí dodržet, kritizuje také starosta Chebu Jan Svoboda. „Každé snížení příjmů je nepříjemné, ale budeme se s tím muset nějak vyrovnat. Na druhé straně se tady utrácejí nehorázné částky třeba na sociálních dávkách, kde by se dalo šetřit,“ tvrdí Svoboda.

Zatím není jasné, o kolik které město přijde. „Je ale jisté, že se výrazně zhorší situace měst a obcí,“ míní primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

Města budou muset omezit důležité investice
Pokud by se částka tří miliard korun rozpočítala na jednoho obyvatele, naplánoval Sobotka šetřit na každém obyvateli města či obce tři sta korun.

U stotisícového města - jako jsou například Pardubice - by rozpočet na příští rok přišel o částku třicet milionů korun. „To jsou prostředky na údržbu tří škol nebo rekonstrukce silnic,“ uvedl radní města Pardubic Jiří Ascherl.

Podle něj by nižší než původně plánované příjmy rozpočtu určitě znamenaly omezení důležitých investic v příštím roce. Úspory by se ale mohly hledat i jinde, tvrdí Ascherl. „Lze to řešit i třeba snížením počtu úředníků,“ konstatoval pardubický radní.
 Úsporný balíček, ve kterém kromě škrtů v rozpočtech obcí jsou také miliardové úspory v jiných oblastech, jako je například věda, obrana, výstavba dálnic či dotace zemědělcům, bude nyní posuzovat vláda.

Čerstvý ministr financí Vlastimil Tlustý předloží rozpočet i se zmiňovaným balíčkem úspor z dílny jeho předchůdce Sobotky. Podle svých slov totiž nemůže udělat změny, které by sociální demokraté nepodpořily. „Jinak bychom nestihli rozpočet schválit a muselo by se hospodařit podle rozpočtového provizoria,“ prohlásil Tlustý, který tvrdí, že rozpočet nebude mít nižší deficit, než je rozpětí 101 až 128 miliard korun.

Sociální demokracie podle svého mluvčího Zdeňka Rýpara hodlá rozpočet podpořit, pokud schodek nebude vyšší než sto miliard korun. Vyšší deficit státního rozpočtu by totiž byl nehospodárný, prohlásil včera Rýpar.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...