31. ledna 2008 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce neuspěly s žalobou na energetický koncern

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Českobudějovický krajský soud zamítl žalobu Bystřice nad Pernštejnem a osmi vesnic na energetický koncern E.ON. Obce, které byly menšími podílníky v dřívější Jihomoravské energetice, tvrdí, že za vyvlastnění svých akcií dostaly málo peněz. Firma je prý připravila o 62 milionů korun.

Podle soudu ale obce v době, kdy žalobu podaly, už energetické akcie nevlastnily a nemohly tak žádat o více peněz. Proti rozsudku se lze odvolat.

"Až obdržíme písemné vyjádření, tak se poradíme, jak s naší poradenskou firmou, tak i mezi sebou a budeme pokračovat dál," řekl bystřický starosta Karel Pačiska. Koncern E.ON podle mluvčího Vladimíra Váchy zamítnutí žaloby přijal s uspokojením. "Potvrzuje to náš dosavadní názor, že náš postup byl korektní a v souladu s platnými právními předpisy," uvedl mluvčí.

Jde o první podobný spor kvůli zákonu, který majoritním vlastníkům umožnil vytěsnění malých akcionářů. Přelomový verdikt tak mohl podle odborníků odstartovat další podobné spory.
U budějovického soudu přitom leží ještě jedna žaloba na E.ON. V ní se obce z Bystřicka domáhají zrušení platnosti valné hromady, která o vytěsnění drobných akcionářů z energetického koncernu rozhodovala. Pokud by jí soud potvrdil, vše by se vrátilo znovu na začátek.

"V tu chvíli by se dokázalo, že jsme byli akcionáři a řízení by se muselo obnovit," dodal bystřický starosta. Vše se týká 5500 akcií, za které E.ON obcím vyplatil 19,8 milionu korun.
Makléři starostům sPočítali, že jejich reálná hodnota mohla být až trojnásobná. Zákon přitom obcím nevadí. Nelíbí se jim, že cenu akcií nemohli ovlivnit a E.ON prý zvolil pro ně nevhodné posouzení.

Loni se Bystřici dokonce ozvala firma, která chtěla pohledávku odkoupit. Měla podmínku zůstat v anonymitě. Nakonec zájemce couvl.
ČTK