Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce neuspěly s žalobou na energetický koncern

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Českobudějovický krajský soud zamítl žalobu Bystřice nad Pernštejnem a osmi vesnic na energetický koncern E.ON. Obce, které byly menšími podílníky v dřívější Jihomoravské energetice, tvrdí, že za vyvlastnění svých akcií dostaly málo peněz. Firma je prý připravila o 62 milionů korun.

Podle soudu ale obce v době, kdy žalobu podaly, už energetické akcie nevlastnily a nemohly tak žádat o více peněz. Proti rozsudku se lze odvolat.

"Až obdržíme písemné vyjádření, tak se poradíme, jak s naší poradenskou firmou, tak i mezi sebou a budeme pokračovat dál," řekl bystřický starosta Karel Pačiska. Koncern E.ON podle mluvčího Vladimíra Váchy zamítnutí žaloby přijal s uspokojením. "Potvrzuje to náš dosavadní názor, že náš postup byl korektní a v souladu s platnými právními předpisy," uvedl mluvčí.

Jde o první podobný spor kvůli zákonu, který majoritním vlastníkům umožnil vytěsnění malých akcionářů. Přelomový verdikt tak mohl podle odborníků odstartovat další podobné spory.
U budějovického soudu přitom leží ještě jedna žaloba na E.ON. V ní se obce z Bystřicka domáhají zrušení platnosti valné hromady, která o vytěsnění drobných akcionářů z energetického koncernu rozhodovala. Pokud by jí soud potvrdil, vše by se vrátilo znovu na začátek.

"V tu chvíli by se dokázalo, že jsme byli akcionáři a řízení by se muselo obnovit," dodal bystřický starosta. Vše se týká 5500 akcií, za které E.ON obcím vyplatil 19,8 milionu korun.
Makléři starostům sPočítali, že jejich reálná hodnota mohla být až trojnásobná. Zákon přitom obcím nevadí. Nelíbí se jim, že cenu akcií nemohli ovlivnit a E.ON prý zvolil pro ně nevhodné posouzení.

Loni se Bystřici dokonce ozvala firma, která chtěla pohledávku odkoupit. Měla podmínku zůstat v anonymitě. Nakonec zájemce couvl.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.