20. dubna 2007 7:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obce se bojí ztráty peněz

Miroslav Kalousek, odstupující šéf KDU-ČSL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek, odstupující šéf KDU-ČSL | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA „Náš stát nezbohatne, pokud jeho obce zchudnou!“ Toto motto starostů ze Zlínska včera znělo zhruba třísethlavým davem na brněnském výstavišti. Na něm se zástupci obcí a měst setkali s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Starostové si stěžovali na možné negativní dopady vládní daňové reformy na jejich obecní rozpočty.

Velký problém vidí nespokojení starostové ve výpadcích příjmů obcí vyplývajících například ze zrušení společného zdanění manželů, snížení daní z příjmu fyzických osob nebo ze zrušení daně ze zemědělské půdy. Tyto daňové změny podle starostů mohou výrazně ovlivnit hospodaření hlavně malých obcí.  „Mám z toho špatný pocit,“ řekl po setkání s ministrem starosta valašského Újezdu Vladimír Kráčalík.

Kalousek starostům slíbil, že výpadky v příjmech, které po zavedení reformy obcím hrozí, budou dostatečně kompenzovány.

„V příštím roce ale reforma bude mít pozitivní dopad, obcím přinese 4,2 miliardy korun,“ uvedl.  Nedůvěru vůči tomuto příjmu vyjádřil další účastník setkání, poslanec za ČSSD a stínový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Tvrdil, že obce v roce 2008 prodělají. „Těžko říct, komu z nich věřit,“ reagoval na rozdílné názory politiků Petr Gazdík. starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku a místopředseda Spolku pro obnovu venkova Zlínského kraje.
 Návrh ministerstva financí počítá i s novým přerozdělením daní pro obce, které se zvýší z 20,59 na dvacet jedna procenta. Ani to starosty příliš nepotěšilo. „Jsou to jen drobky. „Pro nás je zásadní, že současná podoba daňové reformy neodstraňuje problémy, kdy malé a chudé obce doplácejí na velká a bohatá města,“ myslí si Gazdík.

 Kalousek ale odporuje. „Nelze mít pro všechna města a obce stejný koeficient pro výpočet jejich příjmů,“ řekl. Jeho návrh počítá se zjednodušením výpočtu. „Systém by se mohl podobat současnému systému daní fyzických osob. Bude méně diskriminační a výhodnější pro malé obce,“ řekl ministr.

Od plánované demonstrace, kterou byla už dříve ohlášena na květen, po včerejší diskusi starostové ze Zlínského kraje neustoupili. Už ve středu večer obeslali všechny své kolegy mailem, který shrnuje jejich požadavky. „Podporu nám vyjádřilo kolem sto šedesáti starostů,“ informoval jeden z iniciátorů výzvy Gazdík.

 Kalousek možným demonstracím nerozumí. „Je to sice jejich právo, ale měli by jasně říct, proti čemu vlastně protestují,“ dodal.

Najdete na Lidovky.cz